НАСИЉЕ У ПОРОДИЦИ Комшије не би да се мешају

БАЧКИ ПЕТРОВАЦ: У Општини Бачки Петровац 160 породица прима социјалну помоћ, односно 356 чланова тих породица.
centar za soc. rad backi petrovac, Dnevnik/Jelena Ivanović
Фото: Дневник/Јелена Ивановић

Највећи број породица је са децом, петнаест породица је петочлано, а четири су шесточлане. Директорка Центра за социјални рад општине Бачки Петровац, психолог Биљана Дракулић каже за „Дневник” да је 1,758 милион динара локална самоуправа издвојила прошле године за једнократне новчане помоћи, а направљене су и две велике акције. Толика сума биће издвојена и ове године.

- Посебан вид помоћи породицама се једнократно даје у новцу, као помоћ за школовање деце, те је свако дете добило износ од 5.000 динара за школски прибор и у децембру, такође, већ традиционално у истом износу исплаћујемо за набавку кубног метра огревног дрвета. Ту помоћ не добијају само корисници социјалне новчане помоћи, већ они са малом децом, старачка самачка домаћинства и самачка домаћинства у којима живе радно неспособни услед болести- каже Дракулић.

Кућна нега постоји 11 година као услуга и лични пратиоци постоје дужи период, међутим ове године су издвојена највећа средства до сада.

- Само за ове две услуге ове године издвојено је више од седам милиона динара, што је за нашу општину огромна сума - каже Дракулић.

По природи посла, велике демографске промене у минулих пет година , одразиле су се на рад ове установе. По попису из 2012. године општина Бачки Петровац бројала је око 14.600 становника, у овом тренутку реално стање је сасвим другачије.

- Велики је одлив младих породица које одлазе у Словачку на рад и то нама као Центру за социјални рад представља додатни проблем, јер остаје велики број старих људи који су болесни и отежано им је кретање, а о њима нема ко да брине- потврђује Дракулић. - Општина се суочава са падом наталитета, јер млади остају да живе у Словачкој са породицама. Бачки Петровац је локална самоуправа која стари и према томе се огледају и потребе Центра за социјални рад у наредном периоду. По подацима из 2016. године, Центар је бринуо о 1354 корисника, од тога 343 деце, 145 младих од 18 до 26 година, одраслих 610 и старијих од 65 година 256 корисника.

Од када је ступио на снагу нови Закон о спречавању насиља у породици, број пријављених случајева се скоро удвостручио, потврђује Биљана Дракулић и истиче добру сарадњу са Сигурном кућом у Новом Саду у којој се тренутно налази једна жена из Бачког Петровца са троје мале деце због насиља у породици које је трпела.


Нови простор за рад

У Центру за социјални рад је упослено осам радника, а седам финансира Министарство за рад запошљавање, борачка и социјална питања.

-Тренутно чекамо да добијемо нови простор за рад, јер се сада налазимо у једној старој породичној кући, која је ненаменска и неусловна. У поступку смо израде пројектне документације, на томе смо радили целе прошле године и надамо се да ћемо се до краја године уселити у нови објекат, јер је нама поверљивост и дискреција тренутно проблематична, пошто морамо да излазимо из канцеларије- каже директорка.


- Од јануара до јуна прошле године имали смо 41 пријаву, да би се тај број скоро удвостручио од ступања новог Закона на снагу, те смо од јуна до децембра имали 70 пријава породичног насиља – наводи Дракулић.

Преовлађује број жена жртава насиља (22) у првој половини године, док су међу 19 жртава мушког пола већина деца. Насиље најчешће пријављује породица и родбина, док комшије ретко пријаве насиље.. Од примене Закона, 34 жене и 28 мушкараца, односно дечака били су жртве насиља. У другој половини године, насиље је поновљено осам пута од 70 пријављених случајева.

- Подигла се свест о насиљу, а полиција издаје хитне мере заштите, што даје простор Центру за 48 сати да организује заштиту, и нама Закон даје могућност да одлука коју донесемо буде прецизна- каже Дракулић.

М. Стакић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести