НАСТАВЉЕНА РЕКОНСТРУКЦИЈА КАРАЂОРЂЕВОГ ПАРКА У ЗРЕЊАНИНУ Стигле нове клупе, завршава се и трим стаза

ЗРЕЊАНИН: Изградњом трим стазе, односно постављањем горњег слоја, ових дана настављени су радови на реконструкцији и уређењу Карађорђевог парка у Зрењанину.
1
Фото: Ж. Балабан

Осим трим стазе, постављене су и нове клупе, пошто су старе, због нечије обести, одавно биле уништене.

Још у новембру 2022. године, уклањањем дотрајалих стабала и садњом нових садница, почела је прва фаза реконструкције Карађорђевог парка, за шта је Министарство заштите животне средине обезбедило три и по милиона динара. Тада је градоначелник Зрењанина Симо Салапура казао да се на територији овог парка, површине око 50.000 квадратних метара, налази 1.196 садница и да ће само три одсто од укупног броја бити замењено. 

– У другој и трећој фази планирамо реконструкцију пешачких стаза и трим стазе. Такође, планирана је и додатна садња одређених врста дрвећа која се могу уклопити у ову амбијенталну целину – навео је Салапура.

Фото: Ж. Балабан

Крајем прошле године почели су радови на изградњи трим стазе, на основу уговора који је градоначелник Салапура претходно потписао у Министарству туризма и омладине.

– У протеклом периоду, ову стазу користили су активни спортисти, али и рекреативци. Од њих је до нас стизала информација да је потребно уредити трим стазу. Зато смо конкурисали код Министарства за туризам и омладину и добили смо 20 милиона динара. Укупна вредност радова је 29 милиона, па је остатак средстава издвојио Град Зрењанин – објаснио је заменик градоначелника Саша Сантовац и додао да ће дужина стазе износити 750 метара, а да ће укупно бити урађено 1.500 квадрата.

Фото: Ж. Балабан

Карађорђев парк, који се налази на истоименом тргу, оформљен је у данашњем облику 1954. године. Некадашње вашариште претворено је у пријатну зелену оазу надомак центра града, коју Зрењанинци радо посећују.

Основу парка чини јединствена Алеја великана, са спомен – бистама 15 заслужних грађана, и спомеником палим борцима у Другом светском рату. 
Парк је, након формирања, добио званичан назив Омладински парк који, међутим, никада није заживео. На ободу парка подигнута су и три највећа градска спортска објекта: Градски стадион, Кристална дворана и Хала спортова „Звонимир Звонко Вујин”.     

Текст и фото: 
Ж. Балабан

Фото: Ж. Балабан

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести