ОШ „Свети Сава” у Бачкој Паланци на фискултурну салу чека пола века

БАЧКА ПАЛАНКА: Ове школске године први разред Основне школе “Свети Сава” у Бачкој Паланци похађаће 94 ђака првака у четири разреда, а у сва 32 одељења у клупама ће седети 774 основца.
backa palanka, dnevnik.rs
Фото: Dnevnik.rs

Ова школа је у правом смислу речи градска, јер се налази у самом центру вароши, а територијално припада градској Месној заједници “Центар” која је ове године за све прваке обезбедила школске комплете, све сем уџбеника. Директорка Татјана Кецман и Мишо Ивановић, преседник Савета МЗ “Центар”, пожелели су првацима добродошлицу, лепе ђачке дане у овој установи, али су им, између осталог, пожелели и нешто што у већини овдашњих основних школа нико својим ђацима није пожелео - да за годину-две физичко васпитање раде у својој сали. Тако испада да најстарија основна школа у Бачкој Паланци, а има их три, једина нема салу. Чак и седам сеоских школа имају сале с тим што је почела изградња у Деспотову, а расписан је и тендер за изградњу сале при школи у Младенову.

– Очекујемо и на све стране лобирамо да се у овој години уради пројектна документација за нову салу у ОШ “Свети Сава” – каже Мишо Ивановић, иначе и члан Школског одбора. – Колико сам упознат, правно имовински проблеми су решени, а остало је, ваљда само да се уради препарцелција. Надамо се да ће пројекти и дозволе бити готови у овој години, а да би радови могли да почну идуће године. Наравно, локална самоуправа се ангажовала на решавању овог дуготрајног проблема, па ће се аплицирати и на средства из државних фондова намењених за ове сврхе.

Иако од оснивања ова школа нема спортску салу њени ђаци су генерацијама постизали завидне резултате на школским такмичењима, а многи од њих су постали врхунски спортисти кроз рад у овдашњим спортским клубовима.

– Током пролећа и лета часови физичког васпитања и здравља одвијају се у школском дворишту где, колико ми знамо, треба да се гради спортска сала. Када је лоше време једна смена може да користи суседну малу салу ОШ “Херој Пинки”, а друга смена физичко ради у учионицама. Школа је у другим стварима солидно опремљена, али само још та спортска хала... Имамо укупно 74 запослена радника од чега је 59 наставнички кадар од којих 36 овде има пуну норму – наводи директорка Татјана Кецман.

Садашња школа као своје почетке узима 24. мај 1956. године када је Народни одбор Општине Бачка Паланка донео одлуку да се укине Осмогодишња школа број 1 и да се оснује школа “Веселин Маслеша” за чијег директора је постављен тадашњи наставни инспектор Драгослав Лифка. Основана је и ОШ “Клара Фејеш“, али се она давно спојила са овом школом која од 2003. године носи име “Свети Сава”, а 10. мај се слави као дан школе. Интересантно је да је у својеврсној монографији школе која је објављена пре петнаестак година објављен и састав првог школског одбора, а чинили су га: Гавра Туцић, директор банке, Злата Продановић, Ђуро Бајић и Вељко Колаковић, службеници, Душанка Исаковић, домаћица, Душан Гвозденовић, директор циглане, Олга Милитарич и Драгица Јовић, учитељице, Глигорије Петрић наставник и Драгослав Лифка, наставник директор школе. У нижим разредима предавало је 12 учитељица, а у вишим 11 наставника. Интересантно је да су наставници предавали предмете за које су стручни, али и оне за које су показивали интересовање и склоности. Први наставници у првој бачкопаланачкој школи били су: Добрила Белић, Зузана Курањи, Нада Марковић, Смиља Ћурчин, Богдан Игић, Немања Јовин, Глигорије Петрић и Јан Оченаш. Као учитељи прве године радили су: Дамјанка Ачански, Милица Буњевац, Олга Милитарич, Славка Дробњак, Божана Јатић, Стана Микетић, Драгица Јовић, Дара Раденковић, Даница Симић, Станка Станојев, Милана Цвејановић, Даница Цолић и Рајко Ненадов.

Интересантни су детаљи из историје, односно рада ове школе, који показују како се онда живело. Те 1956. године, на пример, у новембру почела је са радом школска кухиња која је направљена новцем добијених од ученичких приредби, од продатих дрва из школе и адаптацијом шупе за дрва. Пре и после подне ученици су добијали млеко, хлеб, сир и путер. Плаћало се 60 динара месечно и на тај начин подмиривани су расходи за дрва, плату куварици... Сиромашни ученици били су ослобођени плаћања. Пуно је интересантних детаља који су као сећања изнети у брошури “Трагови трајања” која је објављена поводом 50 година постојања школе. Интересантно је да је и тада констатовано да је седамдесетих година прошлог века школа имала спортске терене у близини зграде, а тај терен се називао “Грбавица”. То земљиште је временом уступљено општини за стамбену изградњу, а за узврат политичари су обећали да ће школа добити фискултурну салу чији пројекат постоји још од 1969. године. Како тада, тако и сада.

Прва адреса – католички самостан

Од свих образовних установа у овој општини од ове школе једино је старија Гимназија која је основана 1945. године. Овде једни сматрају да је прва осмолетка основана 1949. године, а да је ова школа званично почела са радом 1956. године. Јесте, кажу други, али у истој згради поред католичке цркве. Након Другог светског рата у згради некадашњег самостана римокатоличке цркве 10. септембра, пре 70 година, почела је са радом Основна школа број 1. Управник школе био је Стеван Топалов. Прва послератна паланачка школа имала је 23 одељења и то: 17 на српском, два на словачком и четири на мађарском језику. Школу је похађало 1.196 ученика, а сарађивало се са Дечјим домом и Средњошколским интернатом.

М. Суџум

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести