Пет година замандаљена главна аутобуска станица у Руми

РУМА: Од главне аутобуске станице у Руми, пет година од увођења стечаја у фирмама  „Корзо“ и „Руматранс“, остала је тек руина, погодна можда само за снимање неког хорор филма.
d
Фото: Dnevnik.rs

Како је овако нешто уопште могло да се догоди грађевинском објекту с јавном наменом – питање је за локалне власти, али и за целокупну јавност транзиционе Србије.

Пре четири и по деценије изграђена је станица, не због хира, већ за потребе румске општине, њених око 55. 000 становника, од којих нешто мање од половине живи у румским селима Платичево, Никинци, Буђановци, Хртковци, Павловци, Краљевци, Мали Радинци, Доњи Петровци, Путинци, Вогањ, Стејановци, Витојевци, Жарковац, Грабовци, Добринци и Кленак. „Дневник” је у више наврата указивао на мноштво невоља које је житељима румске општине са 16 села, донело затварање главне аутобуске станице, која је тада и онако запуштена изгледала готово бајно у односу на данашње јадно стање.

Фото: Dnevnik.rs

Тражећи одговоре, октобра 2016. године обратили смо се Министарству привреде из ког смо обавештени да је стечајни поступак над фирмом „Корзо”, који је вођен у сремскомитровачком Привредном суду, завршен крајем децембра 2014. године, судским решењем којим је зграда аутобуске станица враћена под скуте Министарства привреде.


Старо обећање

Јасно је пре две године изречено и обећање државе да ће решити питање аутобуске станице у корист грађана Руме:

„Министарство, свесно потреба и проблема грађана  Руме и околине, већ разматра све законске могућности и начине, да се аутобуска станица у Руми што пре стави у фукцију и тако реши велики проблем грађана општине. О свим решењима јавност и грађани Руме ће бити обавештени” - писало је, поред осталог, у допису Министарства привреде, достављеном „Дневнику“ 19. октобра 2016. године.


„Привредни суд у Сремској Митровици је 16. децембра 2014. закључио стечајни поступак над фирмом „Корзо“ АД Рума и донео решење којим се преостали стечајни вишак који је евидентиран у завршном рачуну стечајног управника, а који чине покретне ствари и непокретности: зграда Аутобуске станице Рума са земљиштем, земљиште уз ауто-пут Е-70, односно паркинг простор уз Мотел „Узелац” Рума и објекат „Летњи мир” Рума са земљиштем, уступљен је Агенцији за приватизацију.”, стајало је у одговору Министарства привреде, где је такође, даље, наведено:

Фото: Dnevnik.rs

„Судским решењем о закључењу стечаја над фирмом „Корзо”, покренутим још 2006. године, њен стечајни управник, Агенција за приватизацију, била је овлашћена да настави поступке које је стечајни дужник водио пред судовима и органима управе. Овај посао је након ступања на снагу Закона о изменама и допунама Закона о Агенцији за лиценцирање стечајних управника преузела Агенција за лиценцирање стечајних управника, па је тако наставила спор у управном поступку који се односи на исправку грешке у јавним књигама о евиденцији непокретности. Министарство привреде је у комуникацији са локалном самоуправом, која је већ показала иницијативу да се ово питање реши”.

Због грађана овог лепог града и општине, „Дневник” ће настојати да  добије одговоре на питање шта се дешавало у последње две године и због чега се наставио усуд румске аутобуске станице.       

Ј. Јаковљевић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести