После седам година кљуцају „Банат семе”

ЗРЕЊАНИН: Стечај у зрењанинском предузећу „Банат семе“ обустављен је пре скоро седам година, продајом стечајног дужника као правног лица, ипак, прича око некада узорне семенарске компаније још увек није у потпуности завршена.
 Poverioci trećeg reda primiće tek petinu od priznatih potraživanja Foto: privatna arhiva
Фото: Повериоци трећег реда примиће тек петину од признатих потраживања Фото: приватна архива

У међувремену је настављен поступак стечаја у односу на стечајну масу, коју чини новац добијен од продаје фабрике, као и имовина која није била предмет процене вредности „Банат семена“ приликом његове продаје.

Стечајни управник Драган Божић је донео нацрт решења о накнадној деоби стечајне масе. Од укупно расположивих средстава за накнадну деобу, у износу од 136 милиона динара, предложено је да се исплати 71.635.366 динара, што чини 20,16 одсто утврђених потраживања. Остатак су резервисана средства.

Како је објаснио Божић, средства се резервишу за парнице које су у току и трошкове стечајног поступка у односу на стечајну масу који се наставља. У сваком случају, од тога како се буду окончале парнице које су у току, зависиће да ли ће бити још накнадних деоба.

- Овог пута реч је о повериоцима трећег исплатног реда чија су потраживања призната. Трећи исплатни ред чине бивши запослени, али и банке, Пореска управа, јавна предузећа, неке приватне фирме... У односу на њихова утврђена и призната потраживања, почетком марта ће им на рачуне бити уплаћено 20,16 одсто потраживања - потврдио је стечајни управник Драган Божић.

Фото: Стечајни управник Драган Божић  Фото: приватна архива

У зависности од признатих потраживања, некима ће се за месец дана на рачунима наћи од неколико стотина до неколико милиона динара, као што је случај са ОТП банком.

Стечајни поступак у зрењанинској семенераској компанији отворен је у новембру 2011. године, на предлог Развојне банке Војводине, јер је констатовано да је рачун „Банат семена” у тренутку отварања стечаја био блокиран на преко 203 милиона динара. После оваквог развоја догађаја, свих четрдесетак запослених, по сили закона, добило је отказе.

Агонија ове некада успешне селекционарске куће почела је почетком двехиљадитих година продајом државног дела власништва. Над „Банат семеном” су се изређали власници који су готово листом припадали контроверзном миљеу - од Рока Станаја, преко Зорана Ћопића, који се повезује са Дарком Шарићем, до Ђорђа Божића, познатог по томе што му је решењем Вишег суда у Београду привремено забрањено да располаже имовином, између осталог и акцијама зрењанинског “Житопродукта”, због сумње да је као један од бивших челника ПИК „Земун” имовину стекао криминалом. Честе промене власничке структуре, препродаја и разна мешетарења недобронамерних газда, који су запоставили основну делатност, дошле су главе овој фирми.

„Банат семе“ је продато почетком 2013. године сремскомитровачкој фирми „Агриум“ по цени од 155 милиона динара, иако је почетна цена износила 533 милиона динара.  

 Ж. Балабан

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести