Радници Цимоса траже отпремнине или рад у Кикинди и Истри

СЕЧАЊ: Словеначки „Цимос“, након што је одлучио да затвори производни погон у Сечњу, понудио је запосленима из ове средњобанатске општине да рад наставе у фабрици у Кикинди, или у хрватском граду Бузету, у Истри, где ова компанија за производњу ауто-делова има испоставе.
cimos.jpg
Фото: Хала у Сечњу, како се незванично најављује, биће понуђена за продају

Тренутно је у току изјашњавање радника о овој понуди.

Како су нам рекли, „Цимос“ је спреман да задржи половину, од укупно 130 радника, колико их је било ангажовано у сечањском погону.

Онима који не прихвате овакав предлог, биће исплаћене отпремнине у складу са законом. О свему овоме је било речи на састанку који су представници радника у четвртак одржали са руководством „Цимоса“.

"Постигли смо договор са челницима компаније, уз велике напоре и уз помоћ председника Савеза самосталних синдиката за град Зрењанин и општине Николе Ковачевића. На разговор се одазвао директор „Цимоса“ за Србију Франц Жиберна, а били смо на директној вези са управом у Копру, где је и седиште ове компаније коју је, иначе, пре неколико месеци купио Италијан", изјавио је за „Дневник“ заменик председника Синдикалне организације у сечањском „Цимосу“ Душко Јакшић.

По речима Јакшића, све информације које су до сада радници добијали биле су усмене, због чега су захтевали да им се писмено доставе сви закључци.

"Добили смо информацију да ће послодавац максимално испоштовати све што се тиче закона. По важећем колективном уговору, радницима на име отпремнина припада 150 евра по години радног стажа, али смо ми замолили да нам се изађе у сусрет и да тај износ буде увећан макар за 20 одсто. Руководство нас је обавестило да има одређени буyет намењен за исплату отпремнина и да ће, тек након изјашњавања свих радника о томе да ли желе да наставе да раде у Хрватској или Кикинди, знати колико њих ће узети отпремнине, и на основу тога донети коначну одлуку о њиховој висини", објашњава Јакшић.

Јакшић напомиње да радници, који се тренутно налазе на колективном годишњем одмору, не могу да уђу у круг фабрике, и да им је речено да ће, када се буду раздуживали, моћи да преузму и своје личне ствари које су тамо остале. Све је, наводи Јакшић, било изненада и неочекивано.

"У петак, 28. јула, директор производње ме је назвао, пошто сам био вођа смене, и саопштио ми да ће у понедељак доћи регионални директор и саопштити нам нешто. Прво што нам је пало на памет било је да ће смањивати број радника, јер нам је пет дана пре тога речено да ћемо ићи на колективни одмор до 15. августа. На састанку у понедељак биле су две тачке дневног реда, прва се тицала резултата пословања фабрике, а друга гашења погона у Сечњу", испричао је Јакшић и додао да је регионални директор компаније био коректан и да се радницима захвалио на досадашњој сарадњи.

Јакшић је подсетио да је до 2012. године, у време експанзије аутомобилске индустрије, у фабрици у Сечњу, заједно са „Ковачницом” у Јаши Томићу, било запослено око 325 радника, да би се тај број смањио на 130, колико их је дочекало затварање погона због нерентабилног пословања. Према незваничним информацијама, „Цимос“ планира да прода халу у Сечњу.


Подсетимо, „Цимос” је на српско тржиште ушао почетком 2000. године на велика врата. Приватизовао је кикиндску „Ливницу” и у њу инвестирао 11 милиона евра. Под капом овог, тада једног од најјачих привредних система у Словенији нашла се и фабрика аутомобилских делова ФАМ из Сечња и њен погон у Јаши Томићу, познат као „Ковачница”. Рецесија је, међутим, скроз пореметила пословање ове реномиране словеначке фирме, која је због губитка посла и тржишта, западала у све веће проблеме. Сада је одлучила да, због нерентабилности, угаси погон у Сечњу.


Ж. Балабан
 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести