Регионална депонија управља отпадом Суботице и седам општина

СУБОТИЦА: У току је тестирање рада Регионалног центра управљања отпадом у Суботици, односно линија за сепарацију отпада и компостилиште.
д
Фото: Dnevnik.rs

Тим поводом Амбасадор ЕУ и шеф Делегације Европске уније у Србији Сем Фабрици са сарадницима, обишао је  Регионалну депонију и упознао се са радом Центра. Тестирање ће потрајати до септембра, а затим, очекује се дозвола Покрајинској секретеријата за заштиту животне средине за пробни рад, који ће трајати годину дана.

Присутни су имали прилику да се на лицу места упознају са пројектом регионалне депоније у Суботици која осим овог града по покрива и општине Бачка Топола, Сента, Кањижа, Чока, Мали Иђош и Нови Кнежевац. Пошто је реч о ИПА пројекту извођача радова изабрала је комисија ЕУ и то је била италијанска компанија, која је као подизвођаче ангажовала домаће грађевинске фирме. Пројектом се решава проблем одлагања чврстог комуналног отпада шест општина са 267.000 становника, који годишње производе 80.000 тона отпада. Свака општина ће имати по једну трансфер станицу и сабирни центар, а Суботица три сабирна центра. здравља грађана. Депонија је лоцирана на Биковачком путу, два километра од насеља Ором.

Амбасадор ЕУ Сем Фабрици рекао је, након обиласка Регионалног центра, да је протеклих 15 година ЕУ помогла Србији са пројектима у вредности од 400 милиона евра у области заштите животне средине, а да ће у будућности та помоћ бити и већа. Он је подсетио да је у току кампања  „Погледај око себе“ коју организују Делегација Европске уније у Србији, Министарство за европске интеграције и Министарство за заштиту животне средине.

- Заиста сам импресиониран величином, квалитетом, технологијом и капацитетом овог постројења које ће покрити потребе четврт милиона становника, односно седам општина. Овај пројекат јесте сведочанство како Србија и Европска унија могу да помогну да се интегрише системско управљање отпада у Србији. Центар је пример пројекта који се односи на чврст отпад, али поред њега подржавамо пројекте за решавање течног отпада, рециклажа као и да се обезбеди бољи квалитет ваздуха и земље. Постоји велики број прописа које треба да усвоји Србија и заштита животне средине није нешто што се тиче само одређеног броја људи, него је нешто што је уткано у менталитет грађана. Тиче се законодаваца, научника, привреде, грађана јер сви морамо да допринесемо заштити животне средине. Србија је у процесу приступања ЕУ и Поглавље 27 које се односи на заштиту животне средине јесте једно од најкомплекснијих поглавља које је изразито стручно али и политички обојено. И на крају желим да се свима захвалим који су допринели да се овај пројекат реализује. Градња је започета 2014. године и сада је у фази тестирања - рекао је Сем Фабрици.

Директорка доо „Регионална депонија” Чила Голи подсетила је да је изградња Регионалног система управљања отпадом једно од највећих улагања ЕУ у Суботици и Србији.

Фото: Dnevnik.rs

-  Од 2015. године изграђена су три места за сакупљање отпада и то у Малом Иђошу, Чоки и Новом Кнежевцу. Ови центри служе грађанима да могу сами да предају отпад који не сме да се баци у канту. У Бачкој Тополи, Сенти, Кањижи су изграђене трансфер станице  где оператери у шест локалних самоуправа предају отпад Регионалној депонији и трансфер отпада се обавља од трансфер станице до Регионалне депоније. Центар има линију за сепацију отпада, компостилиште за стабилизацију биразградивог отпада и производњу биођубрива, затим систем за чишћење процедних вода. Изграђене су две касете за санитарну депонију, а имамо места за изградњу осам додатних уколико се покаже потреба за проширење капацитета. Укупна вредност пројекта је 24 милиона евра, од чега је донација Европске уније 20 милиона евра, односно 80 одсто. Преостало иде преко ресорног министарства и буyета локалних самоуправа. Чекамо смернице Министарства заштите животне средине да распишемо тендер да купимо аутосмећаре за локалне оператере у регији – рекла је Чила Голи директорка доо „Регионална депонија”.


Капитални пројекти за град

Амбасадор Европске уније Сем Фабрици након обиласка регионалне депоније састао се са градоначелником Суботице Богданом Лабаном и његовим сарадницама. Депонија није једини пројекат који се у Суботици финансира средствима Европске уније, истакнуто је у разговору, чиме град показује да се труди да створи здравију животну средину у свим сегментима.

Богдан Лабан је упознао представнике Европске уније са реализацијом капиталних пројеката попут изградње Ипсилон крака, Народног позоришта, градње Аква парка, инфраструктуре у Индустријској зони и привредним потенцијалима Суботице. Градоначелник је подсетио и на пројекат који се односи на заштиту биодивирзитета језера Палић и Лудош који финансира КфЊ банка.


Тимеа Хорват заменица градоначелника Суботице истакла је да је неопходно да се мења свест грађана по питању заштите животне средине, а сви услови за то су створени.

Суботица је трећи град у Србији у коме се организује једнодневни обилазак постројења изграђених уз подршку ЕУ и представљање пројеката у области заштите животне средине. Тим поводом одржана је манифестација  „ЕУ зелени дан“ чији је циљ да се јавност ближе упозна са напорима републичких институција, локалних самоуправа и Европске уније на побољшању животне средине у Србији. На Отвореном универзитету Суботица одржана је панел дискусија о учешћу локалних актера у заштити животне средине и представљање успешних пројеката.

Текст и фото: Сандра Иршевић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести