Стапарско ћилимарство представљено у Етнографском музеју

СОМБОР: Стапарско ћилимарство, као елемент  са листе нематеријалног културног наслеђа Републике  Србије, представљено је у Етнографском музеју у Београду  у оквиру изложбе „Нематеријално културно наслеђе Србије“.
1
Фото: Dnevnik.rs

Пројекат  „Очување мотива и ревитализација израде стапарског ћилима“, представили су члан сомборског Градског већа за културу и образовање Немања Сарач  и председница Управног одбора Етно мреже Виолета Јовановић.

Већник Сарач је истакао да је елементима сомборске баштине место међу најзначајнијим не само у Србији, већ и у свету.

- Град Сомбор и локална удружења и институције су у сарадњи са партнерима Покрајинском владом, Етно мрежом, градом Пиротом и амбасадом Аустралије успели да заштите и афирмишу стапарско ћилимарство на националном и међународном нивоу. Тај пример добре праксе је водиља за активности града  усмерене  на друге елементе богате сомборске баштине - навео је Сарач, док је Виолета Јовановић истакла да је „подршка коју град Сомбор указује ревитализацији стапарског ћилимарства инспирација за будуће пројекте“ као и то да ће сарадња бити настављена.

Технику израде стапарског ћилима демонстрирале су чланице удружења “Стапарска ружа”, Верица Мијатовић и Љиљана Бошков, а организатори изложбе и учесници презентација су закључили да би искуства пројекта ревитализације стапарског ћилимарства, као пример добре праксе, требало применити у другим локалним заједницама које настоје да очувају своју баштину. У Етнографском музеју, 30. августа, осим стапарског ћилимарства представљено је и наивно сликарство Словака, ојкача и вештина израде традиционалног хлеба циповка.

М. Мћ

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести