Суботица позитиван пример дуалног образовања

СУБОТИЦА: Сам почетак дуалног образовања у Србији везује се за Суботицу.
Grad­ska kuća u Subotici Foto: Dnevnik.rs/S.Šušnjević
Фото: Град­ска кућа у Суботици Фото: Дневник.рс/С. Шушњевић

Пилот пројекат, на иницијативу компаније „Сименс” због повећаног обима производње у фабрици ветрогенератора у Суботици, започео је у Техничкој школи „Иван Сарић” 2014. године. Уведен је нови образовни профил бравар-заваривач у склопу пројекта увођења нових образовних профила у школском систему који је покренула Немачка организација за техничку сарадњу (ГИЗ), уз подршку Владе Немачке и Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије.

Данас у три средње школе – Економској школи „Боса Милићевић“, Политехничкој школи и Техничкој школи „Иван Сарић“ ученици похађају наставу дуалног образовања.

Како би деца била мотивисана да упишу занатска занимања Град Суботица од 2016. године стипендира 30 ученика који похађају занимања трогодишње техничке струке у наведеним школама. За стипендију Града која на месечном нивоу износи 3.000 динара, током једне школске године,  2016. године пријавила су се 32 ученика, да би већ 2017. године  интересовање порасло и на конкурс за стипендије пријавило се 65 ученика. Ове године стипендију је добио 31 ученик.

Секретарка Секретеријата за друштвене делатности, Јасмина Стевановић каже да су градске власти итекако свесне значаја дуалног образовања и да због тога пружају подршку школама у образовању ових ученика.

- У овом сегменту образовања школе и привреда наступају као партнери у образовању, а локална самоуправа је спона која је ту да повеже, помогне и усмери да та сарадња буде на високом ниво и константна,  јер тиме образујемо децу за потребе привреде у овом региону и аутоматски поспешујемо запосленост – каже Јасмина Стевановић. - Индустријска зона се шири, и зато је веома битно да образујемо онај кадар који нам је овде потребан, дакле кадар који Суботици треба. Суботица је један од пионира дуалног образовања у Србији. Сад већ пет година оно функционише. Ми смо један од пет градова у којима је све почело. Од школске 2016/2017. године, од када је  у Републици Србији почело  да се спроводи дуално образовање, започело се са реализацијом дуалног образовања  у три средње школе у Суботици, а ускоро очекујемо да им се придружи и Хемијско-технолошка школа.

Компаније углавном обезбеђују ученицима топли оброк, новчану накнаду, средства заштите на раду, униформе, као и могућност рада током распуста уз новчану надокнаду. Школе обезбеђују ученицима осигурање на раду, док град плаћа превоз на праксу.

- Овакав модел дуалног образовања нуди вишеструку корист, и компанијама које имају потребе за одређеним кадровима, и младим људима који након свог школовања имају конкретнију перспективу и бржу могућност запослења у струци, и локалној самоуправи јер се образују кадрови који су нам потребни - објашњава Јасмина Стевановић.

Неки образовни профили нису довољно атрактивни за упис, али су неопходни за нормално функционисање једне локалне заједнице и морају да представљају предмет општег друштвеног интересовања, закључила је секретарка Секретаријата за друштвене делатности Града Суботице.

С. Иршевић

 

Пројекат „Суботичка хроника” реализовала је „Панонија медиа” у сарадњи са „Дневником”.Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести