Три мајстора на 25.000 оџака

СОМБОР: Мада је по званичном варошком попису још 1828. године међу тада регистрованих 492 занатлија било и десетак димничара, Сомбор се само захваљујући овдашњој фирми за чишћење димњака и котлова „Оџачар“  није већ уврстио у ред оних српских градова и општина које немају ниједног занатлију тог профила.
dimnjaci, dnevnik.rs
Фото: Dnevnik.rs

Како кажу у „Оџачару“ умеће доброг чишћења оџака је на издисају, иако су реалне потребе далеко веће.

- Укидањем својевременог Закона о димњачарској служби, који је једино Војводина и имала , полако се гаси димњачарска служба – каже први човек ове фирме, Златослав Врањеш- Стари оџачари одлазе у пензију и уколко се нешто хитно не предузме, димњаке неће имати ко да чисти. У Сомбору је данас сутуација  веома лоша, пошто готово 90 одсто запуштених димњака нико не чисти, а то представља озбиљну опасност од пожара -

На подручју Сомбора има око 25.000 димњака на кућама, од чега само у граду око 10.000, а „Оџачар“ има само три професионална радника ангажована на овим пословима. Према актуелном ценовнику чишћење оџака стаје 1.200 динара, а радници су ангажовани искључиво на позив житеља града и 15 околних села. Према речима Златослава Врањеша, директора предузећа који је уједно и судски вештак, да би се ова услуга обављала по пропису потребно је да фирма која обавља ове услуге има 15 запослених димњачара, али још није донета важећа градска одлука о димњачарској служби.

- Грејна сезона само што није почела, и било би потребно што пре донети  ову одлуку како би се увело више реда у овој области, али и обавезали власници димњака да поведу више рачуна о њима - каже Врањеш, чији је став да би у том случају „Оџачар“ могао задовољити потребе одржавања димњачарске службе.

Да се ради о проблему којем је хитно потребно одрживо решење говори и чињеница да је, услед небриге али и својевремене лоше градње, већина димњака у веома лошем стању, због чега прети опсаност од избијања пожара. Да је ситуација алармантна сведочи и податак да тренутно нема ко да контролише у каквом су уопште стању димњаци.


Пропао покушај

По устаљеним правилима, сви власници, поготово активних оџака би требали да обавесте димњачарску службу у каквом су стању њихови димњаци, па да стручно оспособљени радници то и провере. За тако нешто неопходна је и одлука локалне самоуправе. Занимљиво је да је својевремено, пре мање од десетак година, градска скупштина донела ову одлуку, којом су послови димничарске службе били поверени тадашњем јединственом ЈКП „Чистоћа“. Та одлука је је остала „мртво слово на папиру“, односно никада није дошло до организовања те неопходне комуналне службе.


- У Сомбору постоји велики проблем са одвођењем димних гасова код већине ложишта пошто су направљена мимо прописа, а то директно угрожава здравље људи - упозорава Златослав Врањеш.

Није Сомбор усамљен када је овај проблем у питању, пошто ни на подручју Апатина, Куле и Оџака нема довољно школованих димњачара, па у овој фирми кажу да су спремни да приме 10 нових, млађих радника који би се обучавали за послове димњачара.

Текст и фото: М. Миљеновић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести