У БАНОШТОРУ СЕ ВИНОГРАДАРИ УВЕЛИКО ПРИПРЕМАЈУ ЗА ПРВУ БЕРБУ Последњи топлотни талас лоза добро поднела

БАНОШТОР: Виногради породице Стојковић простиру се на северним падинама Фрушке горе у Баноштору, селу на самој обали Дунава, па се због близине реке и рефлексије сунчевих зрака са површине воде често каже да је то село са два сунца.
r
Фото: Дневник (С. Шушњевић)

Стојковићи засад винове лозе имају на око пет хектара, а производе и до 50.000 литара вина. Од сорти грожђа које су заступљене производе италијански ризлинг и шардоне од белих, каберне совињон и вранац од црвених и розе од мускат хамбурга. Од недавно породица Стојковић, у лепо уређеном простору, може на дегустацији да угости до 50 посетилаца, а у плану је изградња апартмана где ће гости имати могућност да се одморе.

Јован Стојковић каже да винаре и виноградаре полако „хватају слатке муке“, пошто их ускоро, одмах након „Баношторских дана грожђа”, манифестације која је заказана за предстојећи викенд, очекује берба раних сорти.


Дани грожђа за викенд

Манифестација „Баношторски дани грожђа“ 27. по реду, којом се традиционално најављује почетак бербе на северним падинама Фрушке горе одржаће се у суботу, 2. септембра са почетком у 15 часова у центру Баноштора. Посетиоци ће моћи да уживају у разноврсној понуди вина, продајном базару, гастрономској понуди војвођанске кухиње, културно-уметничком и забавном програму. Дефиле учесника и муљање грожђа на старински начин и бесплатна дегустација „шире” планирани су за 15 сати, у 15.30 свечано отварање манифестације и додела признања за најбоља вина, од 16.30 до 18.30 биће организован културно уметнички програм, а од 18.30 до 23.30 биће уприличен вечерњи музички програм.


- Наш подрум ће ангажовати специјалан берач из Словеније пошто, као и већини пољопривредника, и виноградарима је тешко да пронађу радну снагу за бербу. Дневница за бераче је 400 динара по сату, дакле за дан могу да зараде између 3.000 и 3.500 динара - појашњава Стојковић.

Временски услови ове године нису ишли на руку виноградарима, што је утицало и на количину рода.

- После свих чуда природе која су нас снашла, можемо рећи да је година за виноградаре била тешка од самог пролећа – истиче Стојковић. - Од априла до јуна је било изузетно влажно време, што је изискивало прскање лозе, а потом су нас захватиле две олује током којих је јак ветар оштетио многе винограде, чак је у појединим засадима ломио бетонске и металне стубове за чокоте. Ипак, упркос ћудљивим временским условима надамо се коректној количини и квалитету. Последњи топлотни талас је лоза добро поднела, сад би јој пријала киша како би грожђе имало већи садржај воде.

Према Стојковићевим речима већина овдашњих винара докупљује грожђе, јер су добро разрадили посао и проширили продају вина, уз то свака винарија има своје препознатљиве брендове.

- Баноштор има 650 становника и 12 регистрованих винарија, док на пример Сремски Карловци имају нешто мање од 8.000 житеља и 18 регистрованих винарија. Деценијама смо им завидели, а сад им можемо парирати. Сигуран сам да ће се вински туризам тек развити, јер је у плану изградња пристана за бродове у Баноштору – наглашава наш саговорник.

С. Ковач   

 

Пројекат „Пољопривреда - развојна шанса Војводине” реализује „Дунав продукција” ДОО, а суфинансира Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједицама. Ставови у подржаном пројекту не изражавају нужно ставове органа који је доделио средства.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести