У Старом Ђурђеву има услова за удобан живот

СТАРО ЂУРЂЕВО: Ове године се обележава 100 година од доласка првих колониста, српских добровољаца у Великом рату из Босанске Крајине, Лике и Кордуна у Старо Ђурђево, трећу по величини месну заједницу у Општини Темерин. 
Predsednik MZ Aleksandar Ostojić Foto: V. Fifa
Фото: Председник МЗ Александар Остојић Фото: В. Фифа

Од 1919. године Срби су у Старо Ђурђево долазили у више таласа до 1924. године. Разлог за сеобу био је поклон у виду плодне земље којима је краљ Петар Први Карађорђевић даровао солунске добровољце. Они су били изложени одмазди мађарских фашиста 1941. године и масовно су прогоњени.

Ново досељавање уследило кроз „осму офанзиву”, и наставило се деценијама, да би у ратовима 90-их код рођака пристигле избеглице из ратом захваћених подручја бивше СФРЈ. И данас  Старо Ђурђево насељавају породице и појединци, због добрих услова за удобан живот, па се тако, сваке школске године у Основној школи „Петар Кочић”, где је сада око 400 основаца, упише по једно одељење више.

Данас у Старом Ђурђеву живи око 5.200 становника, највише Срба, док је у целој општини око 29.000 житеља. Подручје ове месне заједнице почиње од изласка из Бачког Јарака из правца Новог Сада  и креће се дужином од два километра до пруге према Темерину. Насеље чини 17 улица између Бачког Јарка и Темерина.

У погледу инфрастуктуре потпуно је опремљено с тим што увек треба по нешто занављати. Житељима је у близини школа, библиотека, амбуланта, пошта, црква, фудбалско игралиште. Просторије Месне заједнице потпуно су реновиране 2016.  а користе их више удружења грађана. У насељу ради велики број малих предузетника.


Спомен-плоча  на Видовдан 

У центру Старог Ђурђева налази се споменик борцима из Првог и Другог светског рата, подигнут 1987. године. На Видовдан ове године уз споменик  биће постављена и спомен-плоча са именима 43 борца с подручја темеринске општине страдалих током грађанског рата на просторима некадашње СФРЈ. Плочу подиже Удружење бораца из рата 90-их година, а финансира Општина Темерин.


- Све до 2008 .године у Старом Ђурђеву је била школа само до четвртог разреда, али је те године изграђена осмољетка и вртић, а од недавно је од старог дела школе изграђен део за децу јасленог узраста - каже председник МЗ Александар Остојић, и подсећа да је ово село имало школу још од 1931. године. Школи су мештани дали име по земљаку из Стричића код Бања Луке, књижевнику Петру Кочићу.

Како МЗ нема свог новца ове године од локалне самоуправе се очекује да се настави реконструкција јавног осветљења постављањем штедљиве ЛЕД расвете. Лане је стављена трећина новог светла, а догодине се планира да се пројекат обнове јавне расвете настави и заврши у Старом Ђурђеву.

Фото: У Старом Ђурђеву живи око 5.200 становника Фото: В. Фифа

- Планирамо да предложимо општини  да откупи парцелу у близини Месне заједнице и изгради парк за децу. Постојећи парк је у непосредној близини пута и тротара, а парцела коју желимо да се откупи је увучена и далеко од саобраћаја - истиче Остојић. – Немамо потребу за неким великим пројектима. Лане је почела изградња канализационе мреже, постављена је дуж главне улице, па се та капитална инвестиција наставља и ове године. Али у тој изградњи Месна заједница не учествује, већ пројекат носи Општина.

Постоји идеја да се у Старом Ђурђеву отвори музеј, и за ту намену откупи најстарија, још преостала кућа из 1923. у Улици Жарка Жрењанина. За музеј, каже Остојић, има доста материјала, да остане поколењима сведочанство, како је живаљ с подручја Босанске крајине, Лике и Кордуна насељавао ово подручје, живео и стварао.

 З. Делић

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести