Ултрамаратонцима не треба пасош

СОМБОР: Мада је међу љубитељима трчања на дуге пруге Сомбор познатији по свом пролећном полумаратону, који је ове године имао своје 40. издање, „људи од челика“, су све заинтересованији и за релативно нову атлетску супер-трку коју организује овдашњи АК „Сомаратон“, каснојесењи ултрамаратон Баја-Сомбор.
с
Фото: Dnevnik.rs

Тако се ове године, на старту сада већ традиционалног ултрамаратона који се одржава од 2011. године и који повезује два збратимљена града суседних држава, Србије и Мађарске, нашло 150 тркача из Србије, Мађарске, Хрватске и Босне и Херцеговине, а поред ултрамаратонске трке од 48 километара тркачи су раздаљину између два града прешли и у штафетама од два и три члана.

Мада по својој природи спортска и, захваљујући бројним пасионираним тркачима, рекреативна спортска манифестацијама, ултрамаратон Баја Сомбор је међународна манифестација која представља једну од активности у оквиру пројекта  „Развој екотуристичких дестинација у прекограничном региону Баја – Сомбор развојем тематских зелених путева и туристичке понуде“. Старт ултрамаратона је био на градском тргу у Баји, одакле су тркачи кренули на пут дугачак 48 километара ка Сомбору и то кроз насељена места Вашкут, Гара, па су у Републику Србију прешли преко граничног прелаза Растина, након чега су наставили да трче ка Гакову и даље према Сомбору, поред салашарског насеља Ненадић, ка Гаковачком путу и Војвођанској улици где су на крају утрчали на Улицу Краља Петра Првог где је био и циљ ове међународне трке.

Први је, након исцрпљујућег трка, кроз циљ ове године прошао Даниел Бечкеи из Бачке Тополе, који је ову раздаљину претрчао за 3 сата, 26 минута и 50 секунди. Други је био Александар Радукин из Новог Сада, а трећи Вељко Поповић из Куле. Код дама најбржа је била Тијана Кабић из АРК „Сомаратон” која је стазу дугу 48 км претрчала за 4 сата и 35 секунди, док су иза ње кроз циљну равнину протрчале Чаби Бетина из Баје и представница МУП Србије, Београђанка Данијела Јурошевић. Маратонце је на циљу, као добар домаћин, дочекала и сомборска градоначелница Душанка Голубовић која је нагласила да је ова трка резултат прекограничне сарадње „Зелени пут“.


Нови прелаз скратио трку

Занимљивост везана за ову трку је свакако чињеница да је до ове године њена траса била дугачка чак 61 километара, али како је прошле године отворен нови гранични прелаз између Србије и Мађарске Растина-Бачсентђерђ, ултрамаратон је краћи за чак 13 километара, што је посредно сведочило и о томе колико је управо овај прелаз скратио пут до прикључка на мађарске ауто-путеве код Баје, па самим тим и до Централне Европе за путнике из Србије.


-  Овај пројекат представља афирмацију различитих начина рекреативног бављења спортом од кајака где смо основали Кајак центар, преко бициклизма, изградњом бројних одморишта и бициклистичких рута до коначно овог маратона као резултата једне братске сарадње два града Сомбора и Баје- казала је Голубовић.

Спортска манифестација послужила је и да се промовише Међународни дан борбе против ХИВ, а Сомбор се, како је указала градоначелница увек труди да у стварима које заслужују афирмацију буде први.

- Тако је и када је у питању борба против ХИВа, те је град Сомбор, као прва локална самоуправа на Балкану, учествовао у иницијативи за потписивање „Париске декларације“. Очекујемо да то допринесе даљој афирмацији борбе против ове болести и да у том смислу наши грађани буду међу првима и најзаштићенији, спровођењем мера које следе након потписивања ове декларације -  рекла је Душанка Голубовић.

М. Миљеновић

EUR/RSD 117.2038
Најновије вести