Вај-фај дрво за Бачки Петровац

БАЧКИ ПЕТРОВАЦ: У Бачком Петровцу данас је пуштено у рад вај-фај дрво јер је та општина била једна од 12 из целе Србије које су послале највише рачуна у наградној игри ''Узми рачун и победи''.
vaj-faj backi petrovac, tanjug zoran zestica
Фото: Танјуг (Зоран Жестић)

Отварање бесплатне вај-фај зоне обележено је пуштањем балона чије су траке пресекли државни секретар у министарству државне управе и локалне самоуправе Зоран Касаловић, директорка НАЛЕД-а Виолета Јовановић, председник општине Бачки Петровац Срђан Симић и амбасадорка Словачке у Србији Дагмар Репчекова.

Наводећи да се може рећи да је наградна игра ''Узми рачун и победи'' успела, државни секретар је рекао да је учешће у наградној игри узела већина грађана Србије.

''Задовољство ми је што данас у Бачком Петровцу отварамо, као награду, вај-фај дрво, јер су грађани ове општине показали висок ниво свести шаљући фискалне рачуне и слипове доприносећи борби против сиве економије'', рекао је Касаловић.

Он је додао да је у наградној игри ''Узми рачун и победи'' достављено више од 8,5 милиона пошиљки и више од 85,6 милиона рачуна и слипова.

Како је рекао, у том првом тромесечију, када је трајала наградна игра, приказан је виши степен свести грађана у смислу пријаве неправилности у достављању фискалних рачуна поготово код оних привредника код којих је мали промет и практично највећи проценат и ниво сиве економије.

''Ово је само једна од активности. На овоме не треба стати и сигуран сам да ће Влада Србије и наше министарство неким наредним акцијама искористити 2017. годину као годину борбе против сиве економије'', рекао је Касаловић додајући да је сива економија озбиљан проблем у коме не могу учествовати само грађани већ и све институције државе.

Јовановић је истакла да су грађани Бачког Петровца дали значајан допринос наградној игри са фискалним рачунима, јер су током трајања наградне игре послали око 18.000 коверата.

''То значи да је сваки грађанин општине послао барем по један коверат'', рекла је Јовановић.

Фото: Танјуг (Зоран Жестић)

Према њеним речима, то је допринело укупном резултату наградне игре у којој је према проценама учествовало више од 40 одсто грађана.

''Њоме смо постигли значајан напредак у свести грађана о штетности сиве економије. Према нашим анализама у овом тренутку више од 90 одсто грађана подржава борбу државе против ове појаве'', рекла је Јовановић.

Како наводи, поред тога, током трајања нагредне игре мерени су и други показатељи, а дошло се до закључка да је у оквиру само наградне игре, кроз фискалне рачуне које су грађани слали, у државну касу стигло више од девет милиона евра наплате од ПДВ-а.

Према њеним речима, у периоду док је трајала наградна игра се у државну касу слило више од 73 милиона евра прихода више него у истом периоду претходне године.

''Овом наградном игром, у којој су учествовали и градови и општине, смо хтели да подстакнемо грађане да се активно укључе и да оне локалне заједнице које буду најбоље за своје грађане обезбеде додатне награде'', рекла је она.

Симић је рекао је да је пуштање у рад вај-фај дрвета од изузетног значаја, јер се све културне манифестације у Бачком Петровцу дешавају на централном тргу почевши од Словачких народних свечаности које трају од данас до недеље.

Како је навео, све оно што краси културу Бачког Петровца, од Божићног базара, Дана Петровца, Вашара уметности... се одржава на централном тргу.

''Тако да велики број не само младих већ и велики број туриста се окупља овде и сигурно ће им значити вај-фај дрво и приступ интернету", рекао је Симић.

Он се захвалио Влади Србије, Министарству државне управе и локалне самоуправе, НАЛЕД-у и Телекому Србије подсећајући да је вај-фај дрво плод рада домаћих инжењера што је за понос.

 

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести