Вече италијанско-српскog пријатељствa Сомбору

СОМБОР: Мада је у српском народу остало оправдано предање о ратном пријатељству са Француском, искованом у Великом рату, што је резултирало и једном од најлеших песама са стиховима „креће се лађа француска...“, донекле је у запећку остала чињеница да је највећи део српских страдалника са албанских гудура на острво спаса, Крф, превезла заправо, такође савезничка, италијанска морнарица.
е
Фото: https://www.sombor.rs/

Да ово не би и у новом миленијуму остало непознато широј јавности послужила је и отворена изложба „За српску војску – једна заборављена прича“ отворена у сомборском Градском музеју у сарадњи са Италијанским институтом за културу из Београда.

Ауторка ове поставке је др Мила Михајловић, историчарка, новинарка и публициста, а тема изложбе је управо евакуација српских војника из Албаније на Крф уз помоћ италијанске Краљевске ратне морнарице. Тај чин се сматра за једну од најзначајнијих и најсложенијих операција пружања међународне помоћи и претечом данашњих хуманитарних акција. Повод за ову изложбу је обележавање стогодишњице завршетка Првог светског рата, а част да отворе ову изложбу имали су Кармин Терало, почасни италијански вицеконзул у Војводини и виши кустос историчар Градског музеја Сомбор Милка Љубоја, док је самом отварању присуствовала градоначелница Сомбора Душанка Голубовић, градски већник за област културе и образовања Немања Сарач и градска већница за културу града Суботице Мирослава Бабић.

Захваливши се градоначелници Сомбора Душанки Голубовић на омогућавању постављања овакве изложбе у Сомбору, као и свим грађанима присутним на изложби и онима који ће је посетити, Кармин Терало, почасни италијански вицеконзул у Војводини, истакао је да је изложба једнако битна и за све Италијане у Италији.

Ова прича, која је пре свега хуманитарна, је трајно сведочанство свих веза између два наша народа, српског и италијанског, и овековечена је овим фотографијама које публика има прилику први пут да вид,  рекао је вицеконзул Терало и додао да ће ова сведочанства омогућити да и у будућности два народа живе као пријатељи, у, како је рекао „сталном братству“, али да је ова изложба и својеврсни омаж овогодишњем јубилеју 140 година од успостављања дипломатских односа између Србије и Италије.

- Прича о пријатељству два народа започела је много пре овог историјског ратног догађаја. Наша два народа имају високо квалитетну међусобну размену на више поља, заједничку културу и заједничку будућност. То је разлог зашто је одабран баш Сомбор, као град слободе и интернационализма- нагласио је Терало.

Након отварања изложбе која траје до 10. фебруара, италијанско вече је настављено у Народном позоришту где је у организацији суботичког Италијанског културног центра „Пиажа Италиа“, одржан концерт Суботичког тамбурашког оркестра, на чијем репертоару су се нашла италијанска и наша традиционална, модерна и класична музика, док су као гости концерта наступили и малишани сомборског дечијег хора „Шарени вокали“.

М. Мћ

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести