Вода у Ади без микроба, али је квалитет под знаком питања

АДА: Проблематика водоснабдевања на територији општине Ада ових дана главна је локална тема, тим пре што су се појавиле различите информације.
d
Фото: Dnevnik.rs

Био је то повод да се саопштењем о тренутном стању водоснабдевања и квалитету пијаће воде огласи председник општине Золтан Билицки. Према наводима из саопштења, на основу микробиолошких анализа вода је хигијенски исправна, међутим на основу хемијске анализе неки параметри прекорачују максимално дозвољене концентрације прописане Правилником.

Прецизира се да су ови параметри: боја, електропроводљивост, оксидабилност и арсен, у неким случајевима, амонијак и гвожђе. Хемијски састав воде је условљен геолошким приликама водоносног слоја изворишта водоснабдевања, због тога, без изграђене фабрике воде не могу се задовољити Правилником прописане граничне концентрације.

„Хидрогеолошке прилике Војводине такве су да у око 85 посто општина, квалитет воде за пиће не одговара Правилнику. Међутим, упоређивањем вредности максималних дозвољених концентрација прописаних нашим Правилником и Директивом ЕУ утврђено је да код доста параметара наш правилник има строжије дефинисане вредности. Тако да од физичко-хемијских елемената једино арсен представља одређени ризик”, наводи се у саопштењу.

Хемијски састав воде се није мењао, пошто је водоносни слој изворишта (дубина од 100-150 м) релативно добро заштићен од утицаја површинских загађења, тако да се вода сличног минералног састава пије већ деценијама уназад у општини, подсећа се и наводи да се Правилници и максимално допуштене концентрације мењају, што се односи и на арсен.

Локална самоуправа и ЈКП „,Стандард” већ неколико година уназад раде на проналажењу решења и за проблем арсена: вршен је ЈАР тестинг 2016-е године,  а прошле године иницијално пилотирање на води изворишта „Нови водозахват“. Према наводима из саопштења, ова тестирања служе за проналажење оптималне технологије за пречишћавање воде. У току је израда пројекта и, паралелно с тим,  дефинисање извора финансирања за изградњу фабрике воде али, због обима инвестиције, која ће бити једна од највећих у општини Ада, као и сложености технологије пречишћавања воде, за имплементацију овог подухвата потребно је време. Пуштање у функцију самог објекта, то јест фабрике воде, није реално очекивати пре краја 2020. године.

„Квалитет воде у систему водоснабдевања се редовно прати у складу са Правилником: месечно два пута узима се по шест узорака воде (извориште и додатне тачке на водоводној мрежи), у Ади и Молу, односно по три узорка месечно у насељима Утрине, Оборњача и Стеријино. Микробиолошке неисправности које се јављају у мање од пет посто узорака, на годишњем нивоу, су локалног карактера. То значи да ако је један узорак неисправан у једном циклусу узорковања не значи да је у целој општини микробиолошки неисправна вода већ је, на месту узорковања, дошло до неисправности којој је, у 99 посто случајева, узрок нехигијена на славини или устајала вода у цевима. Много година уназад на изворишту водоснабдевања, након дезинфекције, није било микробиолошки неисправне анализе воде која би била стварна претња по здравље становништва”, прецизира се у саопштењу.


Без фабрике не може боље

Обједињен јавни водовод у општини Ада је почео да ради почетком 90-тих година прошлог века, јер су раније били чести проблеми са микроводоводима. Од тада Општина и комунално предузеће инвестирају у јавни водовод - избушени су бунари на изворишту „Нови водозахват“,између насеља Ада и Мол. Трећи бунар је пуштен у експлоатацију 2015. и тада су престали да се користе помоћни бунари, који нису задовољавали захтеве санитарне заштите. Пуштен је у рад нови систем за дезинфекцију воде за пиће, а изграђен је и систем аутоматизације и даљинског надзора бунара. Замена старих цевовода ради се последњих неколико година. Нове бунаре добила су села - Утрине, Оборњача и Стеријино. Спремљени су пројекти за замену трансформатора на изворишту, за уградњу агрегата и адаптацију електроинсталација на бунарима, што ће побољшати сигурност водоснабдевања. Радиће се ове године и реконструкција делова секундарне водоводне мреже, што ће смањити губитке и осигурати квалитет воде. Имплементација ових пројеката је у складу са намером да се гради фабрике воде, која је неопходна да би се задовољиле граничне вредности Правилника о исправности воде за пиће.


Узорке воде анализира Завод за јавно здравље Кикинда, који резултате прослеђује осталим институцијама надлежним за надзор објеката јавног водоснабдевања: Санитарној инспекцији, Институту за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ и другим. Из општине Ада предочавају да након анализе резултата надлежни орган може да  донесе одлуку о забрани коришћења воде за пиће и наложи општини, односно управљачу водоснабдевањем, у овом случају  ЈКП „Стандард”, да обавести грађане о овој забрани. До сада није стигао налог за забрану коришћења воде за пиће за водоводе којима управља ЈКП „Стандард”.

Све информације о квалитету воде сваки грађанин општине лично може да добије од стручне службе „Стандарда”, након усклађивања термина за састанак са одговорним лицима у предузећу.

- Свесни смо озбиљности теме и будите сигурни, да уколико општина Ада добије забрану употребе пијаће воде благовремено ћемо обавестити грађане општине. Исто тако треба да знате да без обзира на постојање могућности забране, општина Ада интензивно ради на изградњи фабрике воде ”, поручио је председник општине Золтан Билицки.

Текст и фото: М. Митровић

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести