ДЕТАЉАН ЦЕНОВНИК ИЗ ЦРНЕ ГОРЕ: Од јаја и парадајза до лежаљки и сувенира ЕВО ШТА ВАС ЧЕКА НА ПРИМОРЈУ
Ових дана у медијима су међу главним вестима високе цене у Црној Гори. Поред астрономских цена плажног мобилијара, апартмана, хране и пића, хит тема, која је преплавила и друштвене мреже, јесте и цена туристичких сувенира.
У јулу, када је црногорско приморје на врхунцу туристичке сезоне, корисници друштвених мрежа објављују да хотели и апартмани зјапе полу-празни, док туристички радници се жале да сезона никада није била слабија. Бизпортал је на лицу места проверио какве су цене у Тивту и да ли је ове године сезона опала.
– Чини ми се да ове године је упола мањи број туриста у односу на јул 2024. Највише их можете видети увече, на шеталишту у Порто Монтенегру. Цене смештаја су ‘отишле горе’, те с тога није ни чудо што их је све мање. Преноћиште у апартману кошта од 50 до 100 евра, а негде сам начуо и да иде и више – рекао је за Бизпортал мештанин.
И у Боки Которској цене у маркетима су осетно скочиле у односу на прошлу годину, па чак и ако сте планирали да током летовања избегавате ресторане и сами правите храну, поскупљења бисте морали да узмете у обзир.
Прво и основно јесте вода – флаша од литар и по кошта 0,52 евра. Алкохол је, по обичају, доста скупљи, али свака радња нуди пиво на акцији, те с тога пиво од 0,5 кошта до 0,94. Уколико сте планирали да понесете кући неки алкохол, мораћете да се „отворите“ више.
Ово су актуелне цене у тиватским маркетима, по којима бисте могли сами да процените да ли је скупо. Корнет јаја А класе кошта 0,22 евра, литар млека у тетрапаку 1,62, а литар јогурта 2,23 евра. Краставац се може наћи и за 1,30, домаћа паприка (бабура) 2,20, парадајз чери 4,90 евра, док за килограм беби кромпира мораћете издвојити 3,90 евра.
Паковање виршли кошта и до 4, 57 евра, 100 грама будимске кобасице у паковању 2,64 евра, нарезани кулен од 100 грама 2,77, а чајна кобасица 2,35.
Када је реч о ценама у ресторану, његушки стек од 370 грама кошта 14,50 евра, бифтек на жару 22, јагњећи котлет 16, док најјефтинији специјалитет за две особе је 24 евра. Бечка шницла кошта 12 евра, натур 13,80, а љубитељи карађорђеве треба да издвоје 14 евра.
– Поручујемо храну из локалног ресторана. Две пуњене паприке, кромпир, али без хлеба, за једну особу кошта 7,50 евра. Лично, оброк је огроман, те ћеркица и ја поделимо и није нам скупо. Волимо морске плодове, они су скупљи – око 9 евра. Најслађе нам је било свињско печење, вруће, са кромпиром за свега 7,50 евра – рекла је једна туристкиња за Бизпортал.
Такође, локалним кафанама, омиљеним међу мештанима, пет ћевапа у лепињи коштају 5,50, а уколико волите рибу и морске плодове, оброк за једну особу, на пример, ослић са рижотом кошта око 9 евра.
На сваком летовању, једна од омиљених тема јесте и цена воћа. У Црној Гори трешње се могу купити за 9,40 евра, авокадо 1,50, килограм нектарина кошта 3,50, бело и црно грожђе 4,90, док килограм малина кошта скоро три евра. Кајсије су 4,40, шљиве 3,70, а цена домаћих јабука износи 3,30 евра.
Један мештанин се нашалио и рекао да ове године туристи морају сами да беру смокве, уз обалу, јер како каже, киша није пала месец и по дана, а цена им иде и до 12 евра по килограму.
Тиватски маркети препуни су боровница, како наводе, планинских, које коштају четири евра, док за домаћу купину морате да издвојите три евра. Цене цитрусног воћа варирају, лимун кошта 3,30, а килограм поморанџи 2,90 евра.
За сладокусце, чоколада од 100 грама кошта од 2,50 па навише, а 300 грама и до 5,03 евра. Када је реч о ценама кафе у кафићима, крећу се од два до 4,50 евра, док флашица сока и до 4,50.
Плажни мобилијар и његове цене постале су једна од најважнијих тема скоро свих туриста. У Тивту, на градској плажи, требаће вам подоста пара – комплет лежаљки је 40 евра, а уколико летујете сами, коштаће вас 20 евра. А, ако још на лежаљку додате и сунцобран, за то морате да издвојите и 25 евра. На плажама се могу видети и балдахини уз које се добија и флашица воде и пиће за 80 евра, док кружне софе коштају 30 евра.
Када пођете кући, највећи проблем јесте шта купити као сувенир или поклон. У Тивту нисмо видели магнете као у Будви од 20 евра, њихове цене се разликују од локала до локала те тако можете купити магнет и за евро и по.