Сточари у Кањижи заинтересовани за набавку приплодних грла

КАЊИЖА: Буџетски фонд за пољопривреду и рурални развој општине Кањижа расписао је јавни позив за доделу подстицајних средстава регистрованим пољоприврендим газдинствима, а на основу Програма подршке за спровођење пољопривредне политике и политике руралног развоја за општину Кањижа у 2020. години.
д
Фото: Dnevnik.rs

Подстицајна средства по предвиђених шест линија доступна су и пољопривредној средњој школи.

За ову сврху из буџета кањишке општине у овој години обезбеђено је 7,5 милиона динара, а поред шест утврђених линија подршке финансира се и бесплатна анализа земљишта за пољопривредна газдинства. Захтеви за коришћење подстицајних средстава из општинске касе, уз неопходну документацију подносе се до 15.новембра ове године.

Млађи стручни саветник у Одељењу за привреду и пољопривреду Општинске управе Кањиже Саболч Шоти каже да је за подршку регистрованим пољоприврендим газдинствима у овој години предвиђена једна мера више у односу на прошлу годину, а да је свих шест линија подршке сачињено на основу захтева и потреба пољопривредних произвођача у општини Кањижа.

За пољопривредна газдинства предвиђена је подршка за суфинансирање трошкова вештачког осемењавања у сточарској производњи, подстицање набавке квалитетних приплодних грла млечних и меснатих раса у сточарству, субвенционисање камате за пољопривредне кредите, набавку нових машина, уређаја и опреме за наводњавање, за органску производњу и за суфинансирање трошкова уклањања животињских лешева.

Шоти појашњава да је за вештачко осемењавање и купљено семе за ову сврху омогућено коришћење подстицаја у целости, с тим да је минимални износ 2.000 динара, а максимални износ по подносиоцу захтева предвиђен до 16.000 динара, за рачуне у периоду од 16.новембра прошле до 15.новембра 2020. Расположива средства за ову сврху износе 650.000 динара.


Бесплатна анализа земљишта

Локална самоуправа општине Кањижа финансира бесплатну хемијску анализу плодности земљишта, за одређивање оптималне количине ђубрива приликом прихрањивања усева. Предвиђено је да се у лабораторији Пољопривредне стручне службе Сента обави анализа 338 узорака земљишта, које финансира општина Кањижа. Пријаве се подносе најкасније до 31.октобра ове године, односно до попуњавање предвиђеног броја анализа. Једно пољопривредно газдинство има право на бесплатну анализу највише за пет узорака, искључиво на сопственим или закупљеним парцелама, као и на државним пољопривредним парцелама на подручју општине. Пољопривредници који имају дуг по основу пореза на имовину немају право на бесплатне анализе земљишта, све док не измире дуговања.


Највеће интересовање је за подстицај набавке квалитетних приплодних грла млечних и меснатих раса у сточарству, где је предвиђено суфинансирање набавке 60 посто од цене грла, односно по подносиоцу највише 300.000 динара.

За ову линију подршке немањено је 1,5 милиона динара и већ је пристигао велики број захтева сточара. За стеоне јунице максимални износ средстава је 100.000 динара по комаду, с тим да се по кориснику одобрава максимално за три грла. За квалитетне назимице обезбеђен је максимални износ од 40.000 динара највише за пет грла. За пољопривредна газдинства која имају стада оваца или коза до 50 комада за набавкуј едног приплодног овна или јарца обезбеђује се 30.000 динара, исти износ по комаду за два приплодна овна или јарцу намењен је за оне са стадима од 51 до 150 грла, а за оне

са стадима од 150 до 300 оваца или коза омогућено је субвенционисање три приплодна овна или јарца. За набавку највише 10 комада приплодних оваца или коза по комаду је омогућена субвенција до 30.000 динара.

- Суфинансирање трошкова камата намењено је за подршку газдинствима за пољопривредне кредите. Може да се тражи суфинансирање половина износа камате, од минималног износа од 8.000 динара

до максималног у износу од 50.000 динара по кориснику. Општина је за субвенционисање камата на пољопривредне кредите издвојила 1,2 милиона динара - прецизирао је Шоти.     

За набавку нових машина, уређаја и опреме за наводњавање усева осим за бушење бунара расположива средства су до три милиона динара и још има расположивих средстава, а може се остварити по кориснику до 400.000 динара. За контролу сетве и сертификацију органске производње расположива средства су 450.000 динара, а максимални износ који се може остварити је 200.000 динара, док је за трошкове суфинансирање уклањања лешева животињског порекла намењено је 700.000 динара, на име трошковса транспорта лешева, а по подносиоцу захтева одобрава се највише до до 40.000 динара.

Текст и фото: М. Митровић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести