ПОВРАТАК У ДИВЉИНУ Ретке птице после опоравка полетеле са Палића ЦРНА РОДА НАКОН ДВЕ ГОДИНЕ ПОНОВО РАШИРИЛА КРИЛА
Три ретке и строго заштићене птице одлетеле су у нови почетак свог живота у природи.
На локалитету Предела изузетних одлика „Кањишки јараши” 8. маја орлу мишару, црној роди и чешљугару пружена је прилика да после дугог опоравка у Прихватилишту Зоо-врта Палић поново ослушну зов дивљине.
Прихватилиште Зоо- -врта Палић је сигурна кућа за многе повређене птице, а најлепши и најзахвалнији део посла у зоо врту је када након опоравка дође дан да поново полете у природу, поручују из Палићког зоолошког врта.
У сарадњи са Покрајинским заводом за заштиту природе и ЈП „Палић-Лудаш”, као и ранијих година птице су пуштене у природу. Свака од ових птица има своју причу. Тако је орао мишар (Buteo buteo) стигао у Прихватилиште пре само три месеца и након опоравка стручни тим проценио је да је спреман да се врати у дивљину.
Посебно је интерсантна прича црне роде (Ciconia nigra), која је у врту провела две године. Стигла је као млада јединка 2022. године, где јој је пружена сва потребна нега током опоравка и одрастања. За разлику од беле роде, која се често гнезди у насељима, црна рода је изузетно ретка и повучена врста чије природно станиште представљају тамне храстове шуме. Иначе, црна рода ужива двоструку заштиту, и то националну према Закону о заштити природе Републике Србије, али и међународну кроз Бернску конвенцију о заштити европског дивљег света и природних станишта.
Слободу је добио и чешљугар (Carduelis carduelis), живописна птица позната по свом специфичном певању и шареном перју.
Пуштање птица у природу је важно очувања биодиверзитета, а показује и одличну сарадњу институција посвећених заштити природе, Покрајинског завода за заштиту природе и ЈП „Палић-Лудаш”.