Акредитоване геронтодомаћице брину о старима

У оквиру Новосадског хуманитарног центра (НСХЦ) од 2006. године функционише Служба кућне неге и помоћи у кући, која је 2018. постала лиценцирани пружалац социјалне услуге кућне неге и помоћи у кући.
т
Фото: Приватна архива

Поменуте услуге пружају се људима који се отежано крећу или су непокретни, а живе на територији Новог Сада. Те активности се спроводе у склопу двогодишњег пројекта под називом „Нови Сад – град који брине”, уз подршку Беча и организације „Volkshilfe Solidarität”.

Геронтодомаћице с искуством, које су завршиле акредитовану обуку, пружају услуге у домовима корисника и та помоћ се наплаћује. У зависности од индивидуалних потреба корисника, то може бити помоћ у одржавању личне хигијене, у обезбеђењу исхране, мерења крвног притиска, набавци лекова, помоћ у одржању и унапређењу покретности и много других активности.

Координаторка Службе кућне неге и помоћи у кући Далиборка Батрнек Антонић за „Дневник” истиче да у Новом Саду има пет лиценцираних пружалаца таквих услуга те да геронтодомаћице обилазе старије суграђане сваки дан од петка до понедељка. Оне се, како наводи, задржавају сат до два, а због озбиљности ситуације и посла – такве активности не могу обављати волонтерке.

– Нови Сад је град који стари, и мислим да ће за 10-20 година то бити много већи проблем него што је сада, тако да је ова услуга помоћи у кући стварно нешто што је преко потребно – наглашава наша саговорница. – Честа је пракса у граду да се старији људи о помоћи и подршци договоре приватно с неким, док ми, као и свако ко има лиценцу, радимо другачије, по закону и одређеним стандардима. Уколико проценимо да кориснику заиста треба ова врста подршке, с њима потписујемо уговор који траје све док има потребе за тим.

Осим наведене услуге за коју је потребно издвојити новац, тај Центар окупља и групу од 23 волонтера који пружају бесплатну подршку старијим особама. Волонтери неколико сати недељно помажу суграђанима у различитим активностима, попут помоћи приликом куповине, дружења, организовања разних радионица, читања књига, обуке како да користе савремене технологије и слично. Осим тога, ускоро ће бити организована радионица коју ће водити волонтерка која завршава медицину, а током које ће старијим суграђанима одржати предавање о превенцији падова.

– Инсистирамо увек на томе да уместо старијих особа урадимо само оно што оне заиста не могу, а не да радимо све уместо њих јер оне нису неспособне – оцењује наша саговорница, и додаје да Хуманитарни центар окупља волонтере од 18 до 88 година. – Изузетно нам је важно да волонтери не буду само млади него да буду људи свих доба, па тако и пензионери. Они имају слично искуство, а и старији их озбиљније схватају. Ти старији волонтери су добар пример да живот не престаје одласком у пензију и да људи могу бити активни и тиме допринети заједници и себи, и време испунити креативним активностима.

За више информација могу се позвати бројеви телефона 423-021 или 423-024 или посетити канцеларија Новосадског хуманитарног центра у Арсе Теодоровића 3.

К. Ивковић Ивандекић

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести