Апел „Водовода” да се вода троши рационално

Хаварија на водоводној и канализационој мрежи има двоструко више током летњих месеци због велике потрошње воде.
1

Из Јавног комуналног предузећа „Водовод и канализација” за „Дневник” наводе да хаварије у граду, а и у приградским насељима, варирају на дневном нивоу те се дешава да их један дан буде 30, а сутрадан тек неколико. Из тог предузећа истичу да екипе које раде на одржавању водоводне мреже излазе на терен по свакој пријави за сат или два, а најдуже у року од 12 до 15 сати, уколико је квар пријављен ноћу или викендом. Они истичу да, осим велике потрошње воде, постоје и други разлози због којих долази до кварова.

Учесталим кваровима доприноси и све већи број потрошача и нагла промена притиска у цевима, те пад, па нагли скок притиска изазива пуцање цевовода, посебно оних старих. Више од 40 одсто хаварија догађа се на нелегално изграђеним мрежама које су од лоших материјала (углавном рециклираних), лоше урађене, без тампон-слоја песка око њих, плитко укопане…Хаварије се дешавају и на легалној мрежи услед њене старости, извођења неких грађевинских радова близу њих при којима долази до растресања земљишта око цеви, кидања мреже приликом тих радова…, кажу из ЈКП „Водовод и канализација”.

Када је у питању потрошња воде, она се нагло повећала током

ванредног стања, када су сви били код куће и на викендицама, а у исто време су се обележавали и ускршњи празници. Из „Водовода” наводе да је погон за прераду сирове воде тада радио пуним капацитетом и свој максимум достигао је пуштањем сваког секунда у систем 1.300 литара воде. Тог тренутка потрошња воде је била, како истичу, на нивоу лета, када се обично бележе велике потрошње и нагли скок нерационалног трошења, кад Нови Сад с приградским насељима дневно троши између 100 и 105 милиона литара воде.

Сваки уштеђени литар воде је вредан, а уштедом водимо рачуна, како о личном интересу, тако и о интересу целокупне заједнице

Сваког лета због високих температура то предузеће бележи на дистрибутивном систему 10-15 одсто увећану потрошњу у односу на уобичајену. ЈКП „Водовод и канализација” наводи да се, иако се улажу велики напори да се лето дочека спремно, дешава да због нерационалне потрошње, поготово у вечерњим сатима када је већина корисника код куће, дође до пада притиска у рубним деловима водоводне мреже, као и на вишим спратовима зграда које немају хидропак. Они због тога апелују на кориснике да рационално троше воду.


Једноставни начини штедње воде

Да би суграђани могли уштедети воду и на тај начин обезбедити уредно водоснадбевање свих потрошача, ЈКП „Водовод и канализација“ наводи неколико једноставних начина штедње воде. Први се односи на то да је потребно затворити воду да не тече уколико није неопходна док се обављају свакодневни ритуали у одржавању личне хигијене (умивање, прање руку, прање зуба). Затим наводе да је потребно заменити гумице на славинама које цуре. Осим тога, саветују да машину за прање веша/суђа суграђани укључују само када је пуна, док се за заливање баште препоручује коришћење кантице уместо црева прикљученог на воду из градског „Водовода“. То предузеће предлаже и да се флаше с водом чувају у фрижидеру уместо да се отвара славина и пушта вода да тече да би била хладна. Уколико на јавним површинама цури вода на хидрантима, цевоводима и слично, суграђани могу позвати Контакт-центар ЈКП-а на бесплатан број телефона 0800/333-021.


Учесталим кваровима доприноси све већи број потрошача и нагла промена притиска у цевима, те пад, па нагли скок притиска изазива пуцање цевовода, посебно оних старих

„Апелујемо на кориснике да свакодневно учине нешто како би уштедели воду јер се на тај начин обезбеђује уредно водоснабдевање свих потрошача. Сваки уштеђени литар воде је вредан, а уштедом водимо рачуна, како о личном интересу, тако и о интересу целокупне заједнице. Зато би грађани требало да избегавају наводњавање пољопривредних површина, заливање зелених површина, пуњење индивидуалних резервоара, бунара и базена, поливање и хлађење плочника, тераса и дворишта, као и прање возила помоћу црева које је прикључено на воду из градског водовода”, наглашавају из „Водовода”.

К. Ивковић Ивандекић

Фото: Дневник и ВиК

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести