Без воде и шешира никако на сунце

Почетак лета, уз температуру која је достигла 34 степена и високу влажност, не прија већини грађана. Ово спарно време тешко подносе старији Новосађани,

посебно они са здравственим тегобама. Како би се суграђани изборили са топлотом и сачували здравље, подсећамо их на основне препоруке лекара и стручњака, које ће им помоћи приликом расхлађивања.

Хроничним болесницима препоручује се обавезно придржавање  редовних терапија и савета ординирајућих лекара, али и редовна контрола крвног притиска и вредности шећера у крви. Осталима лекари саветују избегавање боравка напољу у периоду када је сунце најврелије, а то је од 10 до 17 часова, а нарочито деци и трудницама. Пре и после наведеног времена препоручује се боравак у хладу, избегавање напорних физичких активности. Важно је да грађани, који су приморани да бораве или раде напољу, обавезно пију доста воде.

Лекари саветују и хидратацију организма помоћу туширања расхлађеном водом, а као прва помоћ погодно је коришћење хладних облога. Препоручује се ношење лагане и комотне одеће од природних материјала, а шешири, капе и сунчане наочаре треба да буду неизоставни. Неопходно је још водити рачуна о редовном уношењу течности, нарочито воде, а препорука лекара је да се избегава конзумација алкохола. Потребно је и кориговати исхрану, тако да се тежи ка лакој медитеранској исхрани са пуно воћа, а препоручено је и узимање чешћих, а мањих оброка током дана.

У потрази за освежењем, већина грађана се  упутила ка продавницама да купи воду у флашама или мањим флашицама, а они који су пожелели да то учине на неколико јавних бунара, савим сигурно су заборавили на упозорења из Института за јавно здравље Војводине.

Наиме, овај Институт обавио је проверу здравствене исправности воде на укупно 557 узорака из фабрике воде и водоводне мреже ЈКП “Водовод и канализација”, као и контролу на осам јавних бунара на територији Града Новог Сада. Из Института зато апелују на грађане да се вода из јавних бунара не користи за пиће, него само за освежавање. Физичко-хемијска неисправност у односу на националне нормативе утврђена је у седам контролисаних узорака воде за пиће јавних бунара и то у Улици 1.300 каплара, на углу Народног фронта и Шекспирове улице, код Спенса, на Рибарском острву – код ресторана и испред удружења риболоваца “Хигијенски завод“ и Удружење риболоваца”, бунара у Улици Алберта Томе, затим у Јожефа Марчока и бунара у Балзаковој улици, док је микробиолошка неисправност утврђена у бунару “Снежна Марија”. Вода из градског водовода је исправна је и може се пити.

И. Миклоши

Б. Павковић

 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести