Бука и испарења из локала муче станаре

Скупштине станара у улицама Максима Горког 1 и 1А и Железничкој 37, 39 и 41 већ десетак месеци покушавају да од надлежних институција добију одговор на питање како да реше проблем буке и испарења из закупљених локала на том потесу.
skupstina stanara Maksima Gorkog 5.JPG
Фото: Дневник (Слободан Шушњевић)

Бар седам од њих на само педесетак метара припрема брзу храну. Осим тога, импровизованим и ограђеним баштама заузет је читав пролаз испред улаза.

"Када је зграда у Максима Горког грађена, пословни простори били су предвиђени за тихе делатности", каже председник Скупштине станара Милан Јапунџић.

Он додаје да је сада стање другачије.

"Желећи да проблем решимо на миран и цивилизован начин, најпре сам позвао на разговор власнике и закупце локала, али се они тада нису одазвало. Обраћао сам се и Министарству државне управе и локалне самоуправе, Влади АП Војводине, Комуналној инспекцији..., такорећи свим могућим институцијама, али сам остао без одговора. Једина која је изашла на терен 13. октобра 2016. јесте Инспекција за заштиту животне средине. Она је установила да је све по протоколу те изјавила да реагује једино када су испарења опасна по животну средину", каже Јапунџић.

Вентилација коју су локали били обавезни да уграде спроведена је с дворишне стране. Станари и не би били толико озлојеђени да она не ради 24 сата. Посебно је проблематично када је ваздушни притисак низак па се издувни гасови враћају и задржавају у дворишту.

Председник Скупштине станара Милан Јапунyић обраћао се и свим могућим институцијама, међутим, без резултата. Власници локала пак тврде да раде по прописима, односно да имају потребне документе  

У Кабинету градоначелника кажу поводом овог случаја да је Инспекција за заштиту животне средине, у оквиру своје надлежности, предузела све мере и активности.

У свим извештајима дата је оцена да бука не прелази законом дозвољене границе, а да она коју својим радњама и поступцима чине гости локала представља ремећење јавног реда и мира. Из Градске куће даље наводе да је проблем непријатних мириса који настају припремом хране у угоститељским објектима, ресторанима брзе хране, пекарама, роштиљницама итд.  у надлежности Санитарне инспекције.

Такође напомињу да је 28. априла ове године Комунална инспекција, у оквиру службене саветодавне посете на наведеним адресама, дала странкама у поступку рок од пет дана да поднесу захтев за добијање одобрења за постављање летње баште на површини јавне намене, што су они испоштовали, те да су ти поступци у току.

Власник ћевабџинице „Бибер” Миодраг Пашић тврди да има све потребне дозволе.

"Мене су све те тужбе коштале гомилу новца ", каже он и тврди станарима да је све по стандардима ХЦЦП-а, имам дозволе Санитарне и других инспекција, мерен је ниво буке, инсталације су исправне, а вентилација уграђена према правилима. Пашић каже да у његовом локалу нема треће смене, па ни вентилација не ради нон-стоп. Једино што су недавно добили из Градске куће је захтев да сакупимо од станара потписе којима ће одобрити постојање наших башта.

Власник локала „Индекс Мирјана” Миленко Миловић је објаснио да његов локал не производи никаква испарења, јер не користи ћумур те да су  уграђена два филтера са 16 патрона активног угља.

"Осим тога, комунални инспектор ми је потврдио да то није јавна површина те да се може користити као башта", додаје Миленко Миловић и додаје да што се тиче буке, ово је центар града и мора је бити.

Јанис Галипидис, који држи „Гироманију”, каже да се филтери у његовом пословном простору чисте на сваких десет дана и да ниједна издувна цев није спроведена у двориште.

"Овде сам десет година, не радим ноћу, не продајем алкохол, не видим на који начин угрожавам станаре", каже Галипидис и додаје да о састанку није благовремено обавештен, те није могао ни да дође.

Састанак без договора

"Станари зграда траже од надлежних јасан одговор на проблеме које имају јер им се чини просто немогућим да се они барем делимично не могу решити", каже Милан Јапунџић и додаје да је састанак одржан у понедељак, 14. августа на који су били позвани власници локала, међутим, само један од њих се одазвао.

Он додаје да су им поставили услов да, пре него што седну и договоре се, све врате у пређашње стање, а то значи да уклоне ограде импровизованих башти и издувне цеви, те да зазидају врата с дворишне стране где су првобитно постојали прозори.

"У противном, бићемо принуђени да покренемо тужбу", каже Јапунџић.

С. Милачић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести