Чист оџак – чист ваздух и мање брига на зиму

Мајстори димничарске службе Јавног комуналног предузећа „Стан” ових дана имају пуне руке посла јер припремају оџаке за грејну сезону, што подразумева, како каже руководилац те службе Милан Станчић, њихово детаљно чишћење и редовно контролисање.
1
Фото: Dnevnik.rs

Њихова димничарска служба ради од 2013. године и тренутно има 18 димничара, од којих двојица тај посао са задовољством раде пуних 38 година те им, како Станчић наглашава за „Дневник”, не мањка знања, искуства и спретности.

– Димничарска служба дуго није функционисала, али и то смо довели у ред и сада, у летњем периоду, редовно обилазимо куће и нудимо услугу детаљног чишћења димњака, јер је сада сезона за тај посао – истиче Станчић. – Пред почетак грејне сезоне нам је највећа гужва јер, иако нудимо те услуге током целе године, велики број људи се интензивно јавља у последњем тренутку и онда понекад морамо да уведемо и дуже радно време, као и дежурства викендима. Иако имамо много посла и сада, мању групу димничара смо одвојили и за потребе града ради дезинфекције стамбених зграда и пијаца, тако да смо и ми укључени у те акције.

Разлога за одржавање димњака чистим је много, а као један од најважнијих Станчић наводи чисту еколошку средину, као и безбедност грађана јер прљав или неправилно направљен димњак може изазвати велике проблеме. Он истиче да учесталост чишћења димњака зависи од врсте горива који се користи те да је код људи који за грејање користе квалитетан материјал довољно једно пред грејну сезону и једно током зиме.

– Приметили смо да велики део грађана ложи врло лош материјал, попут отпадих дасака и иверице, што веома прља димњак и изискује много више чишћења – каже Станчић. – Апелујемо на грађане да не користе баш све за ложење јер тај отпадни материјал често садржи лакове, боје и друга средства и онда се димњак много бржег прља и чишћење је потребно сваког месеца. Грађани морају да нас позову чим примете проблеме у сагоревању јер је проблем мањи када се реши одмах на почетку. Свака неправилност рада димњака може проузроковати катастрофалне последице, нарочито ако дође до његовог самозапаљења, када може бити угрожен и сам објекат, што се, нажалост, веома често дешава и у нашем граду.


Србији фали око 1.000 оџачара

Димничарска служба ЈКП „Стан” је један од чланова Удружења димничара Србије, а Милан Станчић за наш лист наводи да у Србији има 37 предузећа који се баве чишћењем димњака. Он истиче да је потреба за оџачарима у нашој држави велика, али да школа за њих не постоји, иако се, како каже, „размишља о томе да се отвори одељење за школовање димничара”.

– Процењује се да у Србији тренутно фали око 1.000 димничара, тако да је то и те како перспективан посао – наглашава Станчић, и додаје да је димничарство веома лепо, креативно и корисно звање.


По речима руководиоца димничарске службе „Стана” Милана Станчића, радници често указују грађанима и на проблем при зидању димњака. Они тада упозоравају на неправилности које чине да димњак није безбедан за коришћење, због чега морају да укључе и друге службе и инспекције да би се проблем решио на време. Димничарска служба „Стана” има групе мајстора распоређене по одређеним рејонима града, а Станчић позива грађане којима је потребно чишћење или контрола, да позову на стално отворен контакт предузећа: 489-55-08.

К. Ивковић Ивандекић

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести