Џунгла усред Новог Сада постала извориште инвазивних крвопија

После детаљне претраге терена, екипе „Циклонизације” прекјуче су лоцирале велико извориште азијских тиграстих комараца.
ciklonizacija
Фото: ЈКП Циклонизација

Реч је о више запуштених и зараслих парцела на Детелинари, иза Тржног центра „Меркур” и подвожњака на почетку Партизанске улице.

– Током мониторинга одраслих комараца, који смо редовно спроводили у том делу града, примећено је значајно присуство јединки те инвазивне врсте комараца – објашњава менаyер „Циклонизације” за односе с јавношћу Дарио Аћимовић. – Доста времена требало нам је да претражимо шире подручје, а пролаз до тог жаришта комараца наше екипе морале су да прокрче тримерима и мачетама. Осим што су зарасле у вегетацију, на тим пацелама има и запуштених помоћних објеката, смећа, саксија, кофа и амбалаже и других предмета, који су пуни воде. Тамо смо затекли ројеве тих комараца, док су наведени предмети с водом пуни њихових ларви. Тако смо у самом Новом Саду добили идеално извориште тиграстих комараца, односно жариште с којег су се ширили по околини.

Стога су јуче оперативци „Циклонизације” извели ларвицидне третмане, као и третман против одраслих форми термалним задимљавањем. Да би ефекат био потпун, наредних дана третмани ће бити изведени у ширем подручју.


Од 36 узорака, један с вирусом Западног Нила

Пошто је реч о врсти комараца која преноси вирус Западног Нила, а на нашем подручју реч је о такозваном урабаном или кућном комарцу, „Циклонизација” током сезоне, у сарадњи с градском управом, прати зараженост комараца.

– У 36 узорака комараца сакупљених на територија града, приградских насеља и села у првој половини овог месеца, присуство вируса Западног Нила детектовано је само у једном. Реч је о узорку с Клисе. За анализу је задужена лабораторија Научног института за ветеринарство из Новог Сада, а присуство вируса утврђује се ПЦР методом – објаснио је Дарио Аћимовић.

Подсетимо, у претходна два круга тестирања – у првој половини јула и у другој половини истог месеца – анализирани су узорци са сличног броја локација, а присуство вируса није потврђено ни у једном.

– Такав резултат је очекиван јер су за развој вируса у комарцима потребни дужи периоди топлог времена. Вирус Западног Нила је присутан на нашем подручју већ годинама и људи морају да буду свесни тога да он неће нестати. Званично је детектован 2012. године, а већ 2013. Србија је имала највећу епидемију на територији Европе. Резервоар тог вируса су птице, а присутност вируса Западног Нила у комарцима очекује се у другој половини јула и током августа – објаснио је Аћимовић.


– За вечерас су прогнозирани повољан ветар и температуре ваздуха, тако да је план да организујемо третман сузбијања тиграстих комараца УЛВ машинама с возила на Новом насељу, Авијатичарском насељу, Детелинари, Банатићу, Сајмишту, Салајци и Роткварији. Треба додати и да је у претходном периоду спроведен и третман ларви на микроизвориштима у наведеном деловима града – објаснио је Аћимовић.

По његовим речима, искуства „Циклонизације” показују да су изворишта тиграстих комараца у урбаним срединама Новог Сада кишничаре, септичке јаме, гуме, сливници, шахтови, саксије за цвеће, бурад, кофе, као и све посуде у којима се накупља кишница. На терену су, каже, узорковане ларве тиграстог комарца и из микроизворишта као што су пивске флаше, конзерве, амбалаже у којима је било довољно нутријената и воде да се формира целокупан развојни цикус те врсте. Таква изворишта у домаћинствима неопходно је прекрити или уклонити да се у њима не би накупљала вода.

– Уколико грађани у свом дворишту или околини поседују кишничаре, шахтове, бурад и друге посуде с водом, тај проблем могу пријавити нашем кол-центру на 641-23-22. Наше екипе ће по дојави спровести детаљан преглед терена и, ако је потребно, извести ларвицидни третман. На тај начин спречићемо заједно ширење те агресивне врсте комараца. Чињеница је да ове године није било праве зиме и континуираних ниских температуре, те је  очекивано и то што није било природне редукције њихове бројности. Зато наши стручњаци од почетка сезоне прате бројност и распрострањеност те врсте комараца и кад год се укаже потреба, изводе третмане – каже Аћимовић.

Тиграсти комарац је инвазивна врста пореклом из Југоисточне Азије, која се последњих година шири по Европи. До ширења долази због повећеног и убрзаног промета робе у свету, али вероватно и због измењених климатских услова последњих година. Тиграсте комарце одликује чињеница да им је за репродукцију довољна и изузетно мала количина воде. Реч је о комарцима који су обично ситнији од домаћих речних и урбаних, али и изузетно агресивни у тражењу крвног оброка. При томе, за разлику од домаћих који углавном имају „пик” ујутро и увече, тиграсти комарци су активни и „гризу” већи део дана.

А. Б.

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести