ДЗ „Нови Сад”: Дуго чекање на проверу вида због мањка лекара

У Дому здравља „Нови Сад”, на Одељењу офталмологије, пацијенти се суочавају с дугим листама чекања на преглед.
Pregled kod oftalmologa Foto: Dom zdravlja „Novi Sad”
Фото: Дом здравља „Нови Сад”

Како је објаснила шефица Одељења др Иванка Танасијевић Филипов, проблем је недостатак кадра, а дужина чекања на преглед зависи од потреба пацијената и процене изабраног лекара, док приоритетни пацијенти остварују преглед у року од 24 сата.

„У протекле три године Дом здравља „Нови Сад” се суочио с недостатком офталмолога јер их је у току једне године пет напустило службу, од којих само један планирано“, казала је Иванка Танасијевић Филипов. – У међувремену су примљена два офталмолога, а још три лекара су на специјализацији из офталмологије, од којих један завршава у току 2018. године. Да би се проблем недостатка кадра ублажио, у 2017. години је примљено и двоје оптометриста, што се показало као веома корисно.

И пацијенти из одређених општина Јужнобачког округа, који су раније лечени у Клиничком центру Војводине, сада су упућени на офталмологе у Дому здравља „Нови Сад“

По њеним речима, један од разлога што се дуго чека на прегледе је примена Интегрисаног здравственог информационог система (ИЗИС), који је уведен 2016. године од Министарства здравља. Тако је, осим промене у систему заказивања, дошло до још неких промена у раду тог одељења.

„Сада су офталмолошки пацијенти из одређених општина Јужнобачког округа, у којима живи више од 50.000 становника, а који су раније лечени у Клиничком центру Војводине, упућени на офталмологе у Дому здравља „Нови Сад““, рекла је др Танасијевић Филипов.“Повећању броја пацијената који сада гравитирају ка Дому здравља доприноси и одређени број пацијената из општине Нови Сад који су раније такође лечени искључиво у КЦВ-а, где су упућивани од изабраног лекара. Те две категорије болесника су сада усмерене искључиво офталмологу у ДЗ „Нови Сад“, који тек након обављеног комплетног очног прегледа може да их упути у КЦВ. Наравно, под условом да је то медицински оправдано.“

Како је објаснила наша саговорница, из стручног угла и с организационог аспекта здравствене службе, то је савршено исправно, али таквом концепту недостаје постојање опште болнице, односно секундарног нивоа здравствене заштите.


Једном месечно код оптометристе

Новина која се уводи од овог месеца, након успешног интегрисања оптометристе у амбулантни рад, биће да једном месечно, и то друге суботе у месецу од 7 до 13.30 часова, заинтересовани пацијенти могу доћи на испитивање видне оштрине и прописивање корекције наочара у очну амбуланту у објекту „Јован Јовановић Змај” (у Змај Огњена Вука 19). Оптометриста ће моћи да прегледа укупно 30 пацијената.


„До сада су ту групу пацијената која би требало да се лечи на секундарном нивоу, Дом здравља и Клинички центар „делили”, а сада је велики део њих пребачен на примарни ниво и припао је Дому здравља“, казала је Иванка Танасијевић Филипов.“Иако смо у оквиру својих могућности предузели све мере да организационо и кадровски надокнадимо мањак офталмолога и набавком нове опреме унапредимо рад офталмолошке службе, тешкоће су и даље присутне јер се и број пацијената који су припали Дому здравља „Нови Сад” повећао.“

По речима наше саговорнице, прегледи се заказују преко ИЗИС-а, а здравствене установе се обавезују да дају термине два месеца унапред. Осим упута с термином, у систему заказивања ИЗИС могуће је издати и упут без термина, када се пацијент јавља лично у надлежну специјалистичку амбуланту и договара преглед у складу са својим потребама, а у року од 30 дана од дана издавања упута.

„Такви упути се, када се ради о офталмолошким пацијентима, издају у случајевима када је пацијенту потребна контрола непосредно након операције катаракте обављене у Клиничком центру Војводине или у некој од приватних очних болница о трошку Фонда“, потврдила је Иванка Танасијевић Филипов.“Осим тога, издају се и пацијентима који су као хитни случајеви прегледани или хоспитализовани на некој од клиника у Клиничком центру Војводине па им је у оквиру испитивања које се спроводи, а везано је за то хитно стање, потребан очни преглед, затим код деце у првих шест месеци живота и слично. Постоји и трећа врста упута – приоритетни упут, који се реализује у року од 24 сата и даје се за хитна стања за које изабрани лекар процени да морају да буду збринута у року од 24 сата.“

        И. Миклоши

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести