Фасада Владичанског двора до краја године у новом руху

Владичански двор, један од симбола Новог Сада, требало би да до краја године добије ново рухо, будући да је почела реконструкција тог здања. Конзерваторско-рестаураторски радови одвијаће се у три фазе, а обнова источне фасаде, за коју је задужена београдска фирма „Кото” д. о. о., већ је почела и требало би да буде завршена почетком лета.
р
Фото: Дневник (Р. Хаџић)

После прве фазе, уследиће обнова јужне и западне стране објекта, а пошто тендер за те  радове, који је у годишњем плану јавних набавки Завода за заштиту споменика културе града Новог Сада, тек треба да буде расписан, још се не зна ко ће сређивати те делове зграде.

Директор Завода за заштиту споменика културе града Новог Сада мр Синиша Јокић каже за наш лист да је реч о изузетно захтевном послу, будући да је опека стара 120 година. Он подсећа на то да је Владичански двор последњи пут реконструисан 2006. односно 2007. године, када је обновљен кровни покривач и санирана фасада.

Веште руке мајстора најпре ће пажљиво скидати оригиналну керамичку облогу на источној старни двора, анализирати њено стање, чистити је и употребљиве делове враћати на фасаду, односно по одговарајућим стандардима израдити и уградити нове, уколико су оштећења велика. Осим тога, планирана је и реконструкција фасадне пластике од вештачког камена.

– У току је тријажа опеке и када утврдимо у каквом је стању, „здраву” ћемо вратити, а од, по конзерваторско-рестаураторским стандардима добрих занатских произвођача, наручићемо реплике по узору на оригиналну облогу – објаснио је Синиша Јокић. – За израду нове опеке највероватније ћемо ангажовати мајсторе из Мађарске или Шпаније, све зависи од цене, квалитета, али и да ли ће понуђачи моћи да испоштују тражене рокове.

Обнову здања, које је 2007. проглашено за споменик кутуре, заједнички финансирају Влада Војводине с 30.918.550 динара и Град Нови Сад с 31.342.745. Иначе, пројекат заједнички реализују Покрајински завод за заштиту споменика културе и Завод за заштиту споменика културе града Новог Сада. Израда пројекта и стручни надзор поверени су Покрајинском заводу, а конзерваторски надзор архитекти-конзерватору из Градског завода.

Владичански двор саграђен је 1901. по нацрту архитекте Владимира Николића. Аутор је један од најупечатљивијих симбола Српске Атине пројектовао у византијском стилу, користећи искуства српских средњовековних мајстора, чиме је постигнут стилски склад.

Ј. Вукашиновић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести