Изуми младих на Тесла фесту показали будућност наше науке

Током 31. међународног фестивала иновација, знања и стваралаштва „Тесла фест” у СПЦ „Војводина” посетиоци имају прилику да погледају Изложбу иновација, проналазака, нових производа и технологија, као и Изложбу индустријског дизајна, жигова, ознака географског порекла и робних марки.
Poljoprivredna 3.jpg
Фото: Ученици Пољопривредне школе из Футога

Биће уприличено и такмичење – смотра техничког стваралаштва „Иновациони потенцијали младих”. Фестивал је почео 12. октобра и траје до данас, а радно време изложби, на којима учествује више од 150 излагача, је од 10 до 19 часова. Међу њима има много младих, који су изложили бројне изуме и патенте, те смо се уверили да су они будућност наше науке.

Ученици Пољопривредне школе у Футогу први пут су са својим изумом на „Тесла фесту”, а у оквиру изложбе представили су модел соларне сушаре за воће, поврће и лековито биље.

"Састоји се од соларног колектора у којем се налазе лименке офарбане у црно да би боље привлачиле сунце. Направљене су од алуминијума, који је танак и брзо загрева ваздух. Доле имамо рупице кроз које улази хладан ваздух, а кад се загреје, пење се и улази у кутију која садржи полице у које се ставља оно што се суши.", објашњава ученик трећег резреда те школе Слободан Стојисављевић.

У кутији је и вентилатор, а може се ставити и електронска сонда с микропрекидачем, која регулише температуру коју корисник подеси. Ту је и соларни панел који Сунчеву енергију претвара у електричну, која напаја вентилатор.

Фото: Ученици Основне школе „Ђура Јакшић” из Каћа

Једни од излагача на изложби иновација су и ученици седмог и осмог разреда Основне школе „Ђура Јакшић” из Каћа.

"Ми смо представили „Картице проширене стварности” Николе Тесле и Михајла Пупина, микробитове, Теслин трансформатор и игрицу у којој Тесла и Пупин причају", испричао је ученик седмог разреда Павле Јовановић.  Он каже да им је наставница информатике показала програм за картице, а из Велике Британије послали су им микробитове, које су сами програмирали.

"Идеју за Теслин трансформатор наставница је видела на „Јутјубу”, а за игрицу је предложила програм и ми смо то урадили. За програм не пишемо кодове, само смо убацивали блокове", каже Павле.

Средња Техничка школа „9. мај” из Бачке Паланке представила је три рада – машину за аутоматско сортирање лешника, ПЛЦ програматор и макету раскрснице.  

"Машина сортира лешнике на основу тежине, ПЛЦ програматор служи за програмирање ПЛЦ контролера помоћу четири рачунара истовремено, а макета раскрснице је, такође направљена помоћу једног ПЛЦ-а", представио је радове ученик четвртог разреда Саша Ердег. Он додаје да су идеју добили тако што су на интернету истраживали да ли постоји машина која сортира лешнике а при том не прави штету.

"Углавном, све машине које смо пронашли направе штету, бар десет одсто поломљеног плода, док код наше машине тога нема. Машина коју смо направили сортира лешнике у четири чаше по грамажи", каже Саша.

По Ердеговим речима, ПЛЦ контролери су изузетно скупи и школе немају пара да купе по један за сваког ученика те поменута машина олакшава школама и побољшава знање ученика.

Фестивал су помогли Покрајински секретаријат за високо образовање и научноистраживачку делатност, Градска управа за привреду и Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице, а медијски покровитељ је ЈМУ РТВ Војводине.

 Б. Павковић

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести