Коси се трава, али и амброзија
Екипе ЈКП „Градско зеленило” свакодневно су на терену, одражају зелене површине и током августа и септембра косе амброзију.
Програмом одржавања јавних зелених површина под амброзијом уређује се 9.500.000 квадратних метара, а највећи проценат ове коровске биљке налази се на прилазима граду, у индустријским зонама, где има више неуређених простора који нису у редовном програму одржавања. Како напомињу из “Зеленила” најефикаснији начин сузбијања и смањивања површина под амброзијом је управо редовно кошење и хемијско третирање, што ми и радимо. Механичке мера, односно кошење, које подразумева и одношење амброзије, ради се на површини од 8.842.000 квадратних метара. Осим тога, сузбијање се ради и хемијски, што подразумева употребу хербицида на површини од 658.000 квадратних метара, и то на деловима којима није могућ приступ механичким путем. Најчешће су то депоније, рубни и рурални делови приградских и градских насеља.
Мониторинг и евиденцију заступљености амброзије раде Природно-математички и Пољопривредни факултет, који дају налоге „Градском зеленилу” за уклањање.
Остале зелене површине које „Градско зеленило” одржава косе се више пута годишње, у односу на категорију којој припадају, али и у зависности од стања вегетације на терену. То најчешће зависи и од временских прилика које утичу на развој вегетације, па тако прва категорија обухвата булеваре, саобраћајнице првог реда, паркове под заштитом (Дунавски и Футошки) и ужи центар града, који се косе седам до осам пута. Другу категорију обухватају саобраћајнице другог реда, остали паркови и блоковско зеленило, и ту се коси пет до шест пута. У приградским насељима и у деловима града с индивидуалним становањем коси се четири пута, док у четврту категорију спада заштитни појас, који се коси на основу налога надзора Градске uprravе за грађевинско земљиште и инвестиције.
И. Бакмаз