Локална заједница кључна за спречавање дискриминације

Уводна конференција појекта „Нови Сад за једнакост девојака и девојчица ромске националности”, који има за циљ да подстиче активности локалне заједнице усмерене ка ромском становништву ради спречавања дискриминације, с посебним акцентом на девојчице, девојке и жене, одржана је  у Плавој сали Скупштине града.
д
Фото: Dnevnik.rs

Презентацији пројекта присуствовала је помоћница градоначелника Љиљана Коковић, која је истакла да је реч о лепом примеру сарадње градских институција и организација цивилног друштва на решавању заједничких потреба и проблема, где свако у свом домену деловања може допринети заједничком циљу.

– Вредност пројекта је 63.814 евра, траје девет месеци, а финансира га Европска унија кроз ИПА програм 2016, у оквиру програма „Подршка ЕУ инклузији Рома – оснаживање локалних заједница за инклузију Рома” – објаснила је Љиљана Коковић. – Настојимо да кроз пројекат стимулишемо активности локалне самоуправе да би ромска популација имала већу подршку и да бисмо спречили дискриминацију, те да им обезбедимо боље услове за живот. Презентацијом програма грађани ће имати прилику да се упознају с циљевима и пројектним активностима те да се укључе и дају допринос.

Координаторка теренског рада из Удружења „Центар за производњу знања и вештина” Весна Цвјетановић истакла је да је основна идеја пројекта подстицање позитивних акција локалне заједнице, а да су циљне групе девојке, девојчице али и дечаци ромске националности, локални медији, представници интерсекторске мреже за децу „НС меде”, као и стручњаци из области социјалне заштите, здравства и образовног система.

Вредност пројекта је 63.814 евра, траје девет месеци, а финансира га Европска унија кроз ИПА програм 2016, у оквиру програма „Подршка ЕУ инклузији Рома – оснаживање локалних заједница за инклузију Рома” (Љиљана Коковић)

– Наши теренски радници активности спроводе од 2014. године и  свакодневно организују развојно-стимулативне радионице, и настоје да мотивишу родитеље за упис деце у предшколску установу и основну школу –истакла је Весна Цвјетановић. – Пројекат се састоји из четири дела. Први је едукативни рад с децом ромске националности у Великом риту и на Адицама, други је превенција напуштања образовања, односно координација школских тимова који раде на превенцији напуштања школовања. Трећа компонента је превентивни, едукативни и саветодавни рад с девојчицама и девојкама, а четврта је едукација локалних медија и интерсекторске мреже о превенцији породичног и родно заснованог насиља, као и малолетничких бракова.

Конференцију је организовала Градска управа за социјалну и дечју заштиту у партнерству с Удружењем „Центар за производњу знања и вештина”.

Текст и фото: С. Ковач

 

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести