„МК група” поклонила игралиште деци оболелој од малигнитета

Даривањем дечјег игралишта малишанима који су оболели од малигних болести у дворишту куће „МК групе” у Петроварадину обележено је пет година постојања Родитељске куће у оквиру Задужбине породице Костић.
з
Фото: Дневник/ Филип Бакић

Мисија Родитељске куће, основане 2013. године на иницијативу Националног удружења родитеља деце оболеле од рака (НУРДОР) и уз подршку Покрајинске владе, јесте да пружи комфоран боравак током лечења и психосоцијалну подршку деци из Војводине и њиховим породицама.

Председница Управног одбора НУРДОР-а Јоланд Корора каже да дугогодишње лечење узима данак свим породицама и да им је подршка неопходна.

Фото: Дневник/ Филип Бакић

– Та кућа није само објекат него комплексна и огромна подршка јер деца једва чекају да дођу овде кад изађу из болнице – рекла је Јоланд Корора истичући улогу те куће у држању породице на окупу. – С обзиром на то да су породице у којима дете оболи од малигне болести дуго година у дисбалансу, овде им враћамо топлину породичног дома, други родитељ може да дође да их посети, да проводе викенде овде и да се не отуђе.

Директор „МК групе” Јован Пурар објаснио је одакле идеја за Родитељску кућу и на који начин та компанија помаже деци оболелој од малигних болести.

– За модерно друштво, задужбинарство представља концепт даровања приватне имовине за остваривање виших друштвених циљева те је председник „МК групе” уступио на коришћење своју породичну кућу Институту за здравствену заштиту деце и омладине Војводине, а донацијом дечјег игралишта желели смо да боравак деце учинимо још хуманијим, уз жељу да се сви што пре опораве – казао је Пурар.


Пун комфор малим станарима

Од оснивања 2013, у Родитељској кући је боравило више од 40 породица. Деца је зову „лепа кућа” и „велика кућа”, што говори о томе да из болнице радосни одлазе тамо. На располагању су им интернет, играонице, собе с телевизором, играчке, двориште, купатила и кухиња са свим кућним апаратима. Породице у њој имају потпуни комфор, а смештај је бесплатан. Родитељска кућа у Петроварадину простире се на 1.400м2 и састоји се из више независних целина.


Заменица покрајинског секретара за здравство др Иванка Савић изнела је податак да је током последњих пет година присутан тренд повећања малигнитета код деце. Како је навела,  од 181 оболелог детета, 51 болује од акутне лимфобластне леукемије, која је у више од 90 одсто случајева излечива код деце, док то није случај код одрасле популације. Она је истакла да је Покрајински секретаријат током пет година за функционисање Родитељске куће издвојио 40 милиона динара, односно осам милиона годишње.

Компанија „МК група”, заједно с Покрајинским секретаријатом за здравство, приводи крају и пројекат набавке магнетне резонанце и пратеће опреме за Институт за здравствену заштиту деце и омладине Војводине. Покрајинска администрација је већ купила апарат за магнетну резонанцу, а „МК група” набавља пратећу опрему, која вреди око 400.000 евра, што ће, како кажу, највероватније већ овог лета бити завршено. Магнетна резонанца представљаће нову шансу за рану дијагностику свих болести код деце, укључујући малигнитет, што ће повећати шансе за излечење.

Очување породице

Председница НУРДОР-а Јоланд Корора тврди да је боравак у Родитељској кући од непроцењиве вредности за родитеље јер у већини случајева приликом лечења деце од малигних болести долази до развода брака.

– Око 60 одсто бракова се разведе након завршетка лечења детета, и то је статистика која је поражавајућа – каже Јочанд Корора, додајући да управо дуготрајно одсуство од куће и мимоилажење супружника доводи до тешког враћања животног тока у нормалу.

М. Рашић

Фото: Дневник/ Филип Бакић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести