На летовање никако без ручне апотеке

Припреме за годишње одморе и дуго планирана летовања су у јеку, а док размишљамо о томе колико ћемо гардеробе понети и где ће све то стати, обично се деси да заборавимо оно

најважније – лекове. То је нарочито битно када на пут водимо децу. Недостатак одговарајуће припреме најбоље осетимо када су такви случајеви у питању јер су малишани често непредвидиви па ситне повреде или вирозе могу да се искомпликују уколико се не реагује на време и на прави начин.

Како саветује др Славица Рашајски из Дома здравља „Нови Сад”, увек је боље на време припремити ручну апотеку и набавити лекове који могу затребати у путу. Није неопходно паковати све могуће лекове које имамо, довољно је размишљати превентивно и предвидети могуће ситуације. Рашајски као обавезне предлаже топломер, сируп или чепиће за снижавање повишене температуре (ефералган, парацетамол, фебрицет, бруфен). То су уједно и аналгетици који се могу користити код веће деце за бол у уху, зубобољу или главобољу, као и за бол од опекотина или повреде.

У случају прехладе, требало би понети и капи за нос (адрианол П, оперил, олинт) и пумпицу, а за повреде коже као што су огреботине и огуљотине добро је при руци имати антибиотик у облику спреја (ембецин) или масти за повреде коже, као и тропроцентни хидроген за испирање раница. Такође, за повреде коже потребна су антисептичка средства (риванол, повидон-јод) која ће нам послужити за превијање рана, као и стерилна газа, завој и ханзапласт.

За евентуалне инфекције ока добро је уз себе имати физиолошки раствор за испирање слузнице очију, као и антибиотску маст за очи.

Антихистаминик у облику сирупа (прешинг, аериус) добро ће доћи за децу склону алергијским реакцијама, као и за бурније реакције на ујед инсеката (фенистил гел за локалну апликацију – само увече).

На пут свакако не треба поћи ни без пробиотика за пролив, а за надокнаду течности у случају пролива или повраћања послужиће оросол.

– Уколико дете дуже користи неку терапију, неопходно је понети и лекове које та терапија подразумева – саветује др Славица Рашајски, и додаје да је најважније на пут кренути када смо одморни и наспавани. – Потребно је правити честе паузе у хладовини, а деци давати довољно течности током пута. И никако се не смеју заборавити креме за заштиту коже с високим УВ фактором, шеширићи, капе и сунчане наочаре.

В. Павлов

 

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести