На опремање ђака оде цела плата

Нова школска година почеће за мање од три седмице. Ђаци сигурно нису срећни што им се завршава летњи распуст, али ни родитељи, који увелико прерачунавају колико новца ће и ове године морати да издвоје за школски прибор.
Školski pribor Foto: Dnevnik.rs/arhiva
Фото: Школски прибор Фото: Дневник.рс/архива

У буџет за опремање школарца улази ранац, свеске разних величина, ператоница, лењири, шестари, прибор за ликовну културу, опрема за физичко васпитање и, наравно, сет нових или половних уџбеника.

Већина новосадских књижара и радњи је пре неколико дана у асортиман уврстила школски прибор. Ранци у књижарама коштају у просеку око 2.000 динара, али могу достићи и више од 5.000. У том случају, како су нам објаснили продавци, ради се или о специјалним колекцијама, односно дезенима, или о анатомским торбама. Још једна битна ставка је и ператоница, која, у зависности од модела и квалитета израде, кошта између 600 и 2.000 динара.

Најјефтиније свеске су оне с меким корицама, а стају између 45 и 70 динара, док је за оне са спиралом или тврдим повезом потребно издвојити чак више од 250. Хемијским оловакама, бојицама, гумицама, лењирима и шестарима књижаре су током читаве године добро снабдевене. По речима продаваца, такав прибор је препоручљиво куповати у књижарама јер је много бољег квалитета него на другим продајним местима.

Чини се да највећи избор за сада нуде мегамаркети, који су се потрудили да потрошачима обезбеде школске каталоге у којима нуде велика снижења на производе. Сет у који су укључен ранац, две ператонице (једна попуњена прибором за цртање, а друга празна), новчаник и торба за патике, могуће је пазарити за 4.000 динара. Судећи по понуди, у моди су разни цртани јунаци, цветни и шарени дезени. Најјефтинији ранац кошта око 1.000 динара, а за оне с дубљим yепом има их и по 5.500. Ператонице су за ђаке битне јер свако воли да се похвали новом. У зависности од модела, њихова цена се креће од 250 динара, колико је потребно издвојити за модел који наликује на мекану врећицу, па до 1.600, колико стаје она на расклапање. Занимљиво је то да продавци нуде и „пуне ператонице”, које умногоме олакшавају родитељима набавку школског прибора, те могу да прескоче куповину оловака.


И гардероба се мора обновити

Осим тога, нову школску годину ваља почети и у новом руху, због чега се списак трошкова може само проширити. Дечје патике коштају углавном између 2.000 и 3.500, али се могу наћи и модели чија цена прелази 5.500 динара. За комплет тренерку потребно је издвојити од 2.000 до 5.000, за мајице од 300 до 2.000, за хаљине од 690 до 2.100, за фармерице и панталоне око 2.000, а за кошуље око 1.500 динара.


Већина свезака је на снижењу које траје до половине септембра. Оне се могу пазарити већ за десет динара, колико стају мале или 20, колико коштају велике. Ђаци могу да бирају свеске разних шара, украшене шљокицама, омиљеним јунацима, а за које је потребно издвојити од 70 до 200 динара. Мегамаркети су за купце припремили и свеске с тврдим повезом и спиралом, које су скупље и коштају између 115 и 250 динара. Наравно, не треба заборавити ни темпере, које су упаковане у сетове од десет или 12 боја, а коштају од 120 до 250 динара, те бојице, за које је потребно издвојити између 80 и 300,  за сет гумица за брисање од 90 до 150, за сет лењира 80 до 100, за шестар од 180 до 400 динара...

Осим основних ствари, ту су и додатни трошкови за блок за цртање, вежбанке, нотне свеске, увијаче за свеске и друге ситнице које се у први мах чине јефтиним. Ипак, и те ситнице се „накупе” када се саберу, па често коштају и више од 1.000 динара.

Када се направи рачуница, за прибор за нову школску годину потребно је издвојити између 10.000 и 15.000 динара. Тој суми треба додати и цену сета уyбеника, која је такође око 15.000 динара, па се може закључити да се сваког септембра на ђака потроши бар једна плата. 

  С. Ковач

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести