На опремање ђака оде цела плата

НОВИ САД: Нова школска година полако се приближава. Ђаци сигурно нису срећни што им се завршава летњи распуст, али ни родитељи, који увелико прерачунавају колико новца ће и ове године морати да издвоје за школски прибор.
v
Фото: Dnevnik.rs

На списку за набавку су, ако је потребно, нов ранац или торба, свеске разних величина, ператоница, лењири, шестари, прибор за ликовну културу, опрема за физичко васпитање и, наравно, сет нових или половних уџбеника. Како су снижења на школску опрему и прибор по неким књижарама и папирницама почела још половином прошлог месеца, тако су родитељи и деца пожурили су да по нижим ценама пазаре нове свеске, књиге, ранчеве, па су запажене велике гужве што у књижарама и папирницама, што у продавницама половних уџбеника...

Тако је књижара “Лагуна” још половином јула припремила снижења од 20 до 70 одсто на целокупну понуду опреме за ученике, док постоји и понуда по којој се за сваку куповину већу од 1.000 динара добија попуст од 25 одсто.

- Код нас су половином јула почела снижења на школски прибор, па је тада почела и потражња за истим – кажу у “Лагуни”. - Тренутно се највише продају ранчеви. Имали смо велику понуду и изузетно квалитетних ранчева познате норвешке марке, чије цене су се кретале од 13.000 до 19.000, који су скоро распродати; без обзира на висину цена. Они су анатомски, отпорни на влагу, са кабаницом и ноћним светлима, те су цене усклађене с квалитетом.

У овој књижари могу да се пронађу и много повољније варијанте, а највише је прибора популарне марке “Сантори”. Неки ранчеви су, на пример, пре снижења коштали 7.000; па су снижени на 5.000 динара. Празне “Сантори” пернице коштају око 2.000, док су оне са комплет прибором до 4.500 динара. Овде се могу наћи и различите пернице по нижој цени од око 600 динара. Цене различитих планера сежу до 800 динара, свеске А5 формата коштају од 100 до 200, док су оне А4 формата од 200 до 350 динара. Свеске са квалитетнијим, дебљим корицама коштају до 600 динара. У понуди су резачи различитог квалитета, величине и дизајна, па им се цене крећу до око 250 динара. Гумице могу да се купе за око 30, али има и оних које коштају по 450 динара. Просечна цена школских лектира је око 600 или 700 динара.

Интересовање родитеља и ученика за школски прибор ове године касни, кажу у књижари и папирници “Албум”, вероватно због тога што су се људи након периода пандемије ужелели годишњих одмора и предаха, па су, како сматрају у “Албуму”, ове године одложили обавезе око припрема за нову школску годину. Цене су сличне прошлогодишњим, једина разлика је у томе што је папир поскупео, па су тако папирне конфекције нешто скупље.

Планери од 230, скеске А4 формата по 100 динара до 400 за оне с дебљим корицама, док су оне А5 формата 50 динара, а 230 са дебљим корицама.

Картонске фасцикле коштају од 130 до 150 динара, а најлон фасцикле по 6 до 12 динара. Нотне свеске су око 50 динара, а атлас може да се купи по цени од 1.300 до 1.500. Комплет фломастера стаје од 200 до 500, дрвене боје од 200 до 500. Маркери могу да се купе за 130 динара, док хемијске оловке коштају од 40 динара, па навише...

Школски женски ранчеви могу се овде купити по цени од 3.000 па до 9.000 динара, колико коштају они с точкићима. Цене мушких ранчева се крећу од 2.000 до 4.900 динара, док су ранчеви за предшколце јефтинији, па се могу купити по цени од 1.500 до 2.000 динара.

У “Службеном гласнику” интересовање за школске уџбенике увелико је почело, о чему сведоче велике гужве у књижари.

- Уџбеници су одавно почели да се купују - откривају они. - Имамо све издаваче, а уколико неких од уyбеника нема на полицама, увек могу да се поруче. Цене лектира се разликују у зависности од издавача, па тако иста лектира за најниже разреде може да кошта 200, али и 400 динара.


Када су почеле припреме за нову школску годину?

Синиша Каралић, професор:

Фото: Dnevnik.rs

Припреме за предстојећу школску годину су почеле већ крајем прошле, када је организована берза у школи, односно, размена уџбеника. Често се у продавницама половних књига могу наћи скоро нове и очуване. Увелико смо кренули да купујемо и школски прибор по књижарама које нуде акције, а чини се да су цене у односу на прошлу годину бар око 20 одсто више.

Естика Нешић, трговац:

Фото: Dnevnik.rs

У јулу смо покуповали половне уџбенике, што изискију и највише новца када је припрема за школу у питању. Прибор ћемо почети да купујемо ових дана. Припремамо се цело лето, помало купујемо и тако лакше поднесемо трошкове. Имам само једног школарца код куће, али су ове године цене много више у односу на претходну, па је потребно и више новца.

Милена Ведошевић, логопед:

Фото: Dnevnik.rs

У јулу сам почела да припремам децу за нову школску годину. Како живим у Италији, тамо су ученицима обезбеђени бесплатни, нови уџбеници, а прибор сам купила у Новом Саду. Цене прибора су у овде нешто ниже него у Италији, а и свуда су по књижарама додатне акције и снижења, па смо то искористили да се опремимо за школу.

Тина Бугарчић Каћански, администратор:

Фото: Dnevnik.rs

Припреме још увек нису почеле, уколико не рачунам то што смо пре три месеца почели да отплаћујемо рате за уџбенике. Рате су нам олакшале куповину. Прибор ћемо почети да купујемо пошто нам учитељица преда списак. Нисмо још увек погледали цене прибора, али ћемо, свакако, искористити неупотребљене свеске од прошле године како бисмо уштедели.

Д. Клашња и А.Чегар


У продавници половних уџбеника, смештеној у Улици Васе Пелагића, кажу да је ових дана потражња за половним уyбеницима постала интензивнија, али и да је почела раније у односу на претходну годину. Родитељи и деца овде могу да бирају уyбенике за све разреде основних и средњих школа. Доступни су сви издавачи, а цене су у односу на нове уyбенике упола мање. Тако је комплет уџбеника који иначе кошта 18.000 динара, овде отприлике 10.000 динара.

- Нови комплети уyбеника за основну школу, од првог до четвртог разреда, коштају од 7.000 до 9.000, док се код нас могу купити за 3.500 до 4.000 динара - истичу у продавници. - Комплети уџбеника за средње школе код нас могу да се купе за око 9.000 динара. Код нас су цене уџбеника порасле за само пет одсто, а пружамо и могућност бесплатне доставе књига на кућне адресе.

У кинеским продавницама, али и маркетима широм града родитељи и ученици могу да се припреме за предстојећу школску годину. Цене се умногоме не разликују, осим што се неке свеске, ситан школски прибор или опрема за ликовно могу пронаћи по нешто нижим ценама. Уколико је цена пернице виша, углавном је прати и бољи квалитет, те искључиво од купца зависи колико је спреман да извоји новца за исти.

Када се сабере шта је све потребно за опремање ђака, неопходно је издвојити доста новца, а уколико је у домаћинству више школараца, родитељима су новчаници све тањи, како се септембар приближава.

Текст и фото: Д. Клашња

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести