На Тргу слободе акција поводом Светског дана нестале деце

Међународни дан нестале деце обележен је на Тргу слободе акцијом која позива на подизање свести о проблему нестале деце и о важности брзе реакције и укључивања целог друштва у случају нестанка детета.
dan_nestale_dece
Фото: Дневник/ Јована Новчић

Програм под слоганом „Немој ме заборавити” организовали су Фондација „Тијана Јурић” и Фестивал „Данубијус фуд планет”, уз подршку Министарства унутрашњих послова и Града Новог Сада.

Београдски пантомимичари су извели перформанс који симболично приказује проблематику несталих. У Србији годишње нестане око хиљаду деце, а дневно у просеку три детета и три одрасла човека. Лане је полицији пријављено 1.336 нестанака малолетника, од којих је 1.326 пронађено, односно проценат пронађених већи је од 98 одсто. Међутим, из Фондације „Тијана Јурић” сматрају да и даље треба да се ради на подизању свести о том проблему.

Председник Фондације „Тијана Јурић” Игор Јурић указао је на недостатке које имамо као заједница.

Фото: Дневник/ Јована Новчић

„Чини ми се да друштво на такве трагедије брзо заборавља и затвара очи“, казао је Јурић.

Додао је да, решења постоје, само треба освестити што већи број људи.

„Свако дете је важно, не смемо ниједно да заборавимо, нити да некоме придајемо већу пажњу, а некоме мању, немамо право на то. Кампања се зове „Нестали не смеју бити невидљиви” зато што највећем броју несталих не знамо имена ни лица, не знамо ко су. Желимо да они буду видљиви да бисмо, осим полиције, ми као организација и грађани могли да делујемо заједно. Надам се да ће нам Министарство омогућити приступ регистру несталих да бисмо сви сарађивали и да би друштво било сигурније“, подвукао је Јурић.


Немамо право на грешке

Председник Фондације „Тијана Јурић” подсетио је на то да је Тијана дала живот да би свима отворила очи и показала одраслима где су погрешили.

„Ми смо, као друштво, познати по томе да често процењујемо какво је неко дете и нека породица и сами оцењујемо због чега би то дете могло да оде од куће и да ли треба да га тражимо. Тијана Јурић је показала да на то немамо право и да у потрагу за свима треба кренути одмах. Успели смо да променимо закон, који сада каже да у потрагу треба кренути одмах“, истакао је Игор Јурић, указавши на несталу Барбару Витез, за којом се и даље трага.


Полицијски саветник из Управе криминалистичке полиције Министарства унутрашњих послова Срђан Илић подсетио је на то да је 2017.  потписан споразум о сарадњи између Министарства унутрашњих послова и Фондације „Тијана Јурић” и да с том невладином организацијом полиција има одличан однос, ради истог циља и што бржег проналаска несталих.

Фото: Дневник/ Јована Новчић

Новинар који се у својим емисијама бави проблемом несталих Машан Лекић рекао је на скупу да је битно да се медијима обрате сви који имају информације о неком несталом јер су шансе веће када се што пре реагује.

Друштвене мреже су, осим медија, изузетно важне за брзо ширење информација, те је тако Игор Јурић позвао све да учине мали корак да би се скренула пажња на несталу децу. Јуче је то било фотографисање поред силуете „невидљивог човека” и постављање на друштвене мреже, а у будућности – дељење свих информација о несталима на својим профилима на друштвеним мрежама.

А. Ђокић, М. Рашић

Фото: Ј. Новчић

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести