Нови Сад бране 103 ватрогасца и овог лета су имали пуне руке посла

Ватрогасно-спасилачка бригада у Новом Саду броји 253 ватрогасца, задужена за 12 општина Јужнобачког округа. У самом Новосадском батаљону раде 103 ватрогасца распоређена у четири смене, а укључујући годишње одморе, боловања и одсуства из других разлога, у свакој смени распоређено је око осамнаесторо бранилаца Новог Сада.
2
Фото: Дневник/ Филип Бакић

У Командно-оперативном центру у Улици Јована Суботића, оперативци примају дојаве о пожарима и другим интервенцијама, а шеф смене је даље задужен за одређивање броја људи и возила који излазе на терен, што зависи од врсте пожара. На њему је и одговорност координације рада за цео Јужнобачки округ, те уколико нешто гори у Жабљу и потребна им је помоћ, шеф смене треба да пошаље ватрогасце из Врбаса или Новог Сада на испомоћ.

Након пријема дојаве о пожару, брзина изласка са возилима из станице је један минут дању, а два минута у ноћној смени. Када су у питању техничке интервенције, на терен излази једно техничко возило са посадом од четири до шест ватрогасаца, док приликом дојаве дима у згради излазе три возила – навално ватрогасно возило, пратећа аутоцистерна и на крају хидрауличне лестве за спасавање са висина и гашење пожара на висини, са укупно десет ватрогасаца.

– Апсолутно поштујемо то време, стално се увежбавамо и такву процедуру смо направили како бисмо успели да одговоримо на све врсте интервенција – рекао је командант Ватрогасно-спасилачке бригаде Нови Сад Стојан Миловац за “Дневник”. – Немамо слободу ризика да по доласку на терен утврдимо како су нам потребне лестве да бисмо неког спасли, увек полазимо потпуно опремљени и спремни за све.

Осим новосадског батаљона, у згради Ватрогасно-спасилачке бригаде вежбају и два специјална тима за спасавање из рушевина и воде. Како је командант Миловац објаснио за наш лист, у питању су новосадски ватрогасци који поред редовног посла имају и ту специјалност, те вежбају по посебном плану рада. Чланови тима имају неколико чамаца са моторима, распоређених у Новом Саду, Бачкој Паланци и Сремским Карловцима.

Фото: Дневник/ Филип Бакић

Током јула и августа, новосадски ватрогасци паузирају са наставом о правима, прописима, средствима, апаратима и техникама за гашење пожара, коју иначе похађају у форми двочаса. Нађе се времена и за спортске активности, које су, такође, део посла и обавезне како би ватрогасци били у форми. Ватрогасци Новосадског батаљона су, уз помоћ неколико донатора, успели да направе теретану у својим просторијама, а нису занемарени ни тимски спортови, који су значајни због дружења и јачања колектива.


Нова ауто-цистерна

Набавка ватрогасног возила – ауто-цистерне са припадајућом опремом, вредности готово 29 милиона динара са ПДВ-ом поверена је београдском Предузећу за спољну и унутрашњу трговину и услуге „Ватрекс ресцуе”. За тендер Градске управе за комуналне послове пристигле су две понуде, али је она београдске фирме „Ватроспрем” одбијена, будући да је била скупља. Рок за испоруку возила је 400 дана.


– Добро сарађујемо са Градом Новим Садом и наш однос увек истичем и хвалим. Наравно, опрему добијамо од Сектора за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова, међутим, потребе су велике на државном нивоу и око десетак година није било улагања у ватрогасна возила, те су застарела – рекао је Миловац. – Град је то препознао и помаже нам тако што сваке године издвоји новац за набавку возила или ватрогасне опреме, у зависности од тога шта нам је потребно.

Како Миловац даље прича, Град је такође подржао потребе новосадске Ватрогасно-спасилачке бригаде за већим простором који је боље повезан са већим саобраћајницама, што би омогућило лакши пролазак кроз саобраћај и брже време доласка на место пожара.

– И Сектор за ванредне ситуације и Град препознају да је Нови Сад порастао и да се много тога променило, те да тренутна локација није идеална за ватрогасно-спасилачки батаљон – истакао је Миловац. – Имали смо несрећу да локацију на Булевару патријарха Павла, која је претходно била изабрана и нама додељена, изгубимо након што су грађани писали петицију да тамо не желе ватрогасну јединицу.

Нова локација планираног Регионалног центра за ванредне ситуације је на месту бившег расадника, одмах поред продавнице „Лидл” на Футошком путу, најавио је Миловац.

        Д. Андулајевић

        Фото: Ф. Бакић

 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести