Нови живот вертикалне баште на Детелинари

Акција обнове вертикалне баште, која се налази на раскрсници Цанкареве и Улице др Светислава Касапиновића на Детелинари одржана је , у организацији активиста Еколошког удружења „Зелени сад”, а суграђани из околине су радознало прилазили да би сазнали која је њена сврха.
в
Фото: Дневник/Филип Бакић

Студенткиња Природно-математичког факултета и активисткиња Удружења „Зелени сад” Николина Ћурић казала је да је после две године било време да поново дођу и промовишу важност укључивања људи из локалне заједнице у одржавање те зелене оазе која је створена зарад побољшања услова живота у том крају, јер ће само комшијским залагањем биљке у вертикалној башти опстати и испуњавати своју функцију. У супротном, она ће постати ругло и почеће да смета.

– Живимо у времену у којем смо у великој мери окружени разним загађењима, нарочито аеро-загађењем, а ово је пилот-пројекат, који може побољшати услове живота у том делу града – рекла је Николина. – Саде се биљке које су врло отпорне на лоше услове, тако да је довољно да се појединци договоре и једном недељно долазе да их залију, и то ће много значити за естетику краја, али и за здравље. Вертикална башта постоји већ две године, а ми смо се поново окупили да бисмо је обновили и обогатили још неким биљкама, попут плаве траве, кокарде, нане, бршљана, зечјих ушију, лаванде и слично. То су све врсте које су лепог изгледа, али такође имају и нека лековита својства, која људи могу да  искористе.

Вертикална башта постоји већ две године, а ми смо се поново окупили да бисмо је обновили и обогатили још неким биљкама (Николина Ћурић)

Како каже наша саговорница, то је једини пилот-пројекат такве врсте, али постоји план и за неке будуће активности. Међутим, битно је да тај пилот-пројекат заживи и да се одржи у локалној заједници, да људи препознају његов значај и укључе се у побољшање животне средине у свом окружењу.

Фото: Дневник/Филип Бакић

– Никакве користи од тога да направимо и 50 таквих башти, ако људи нису заинтересовани за сарадњу, а поента је укључити локално становништво и подићи свест о важности животне средине – рекла је Николина Ћурић. – Да заиста имамо толико вертикалних башти у граду, имали бисмо и те како позитиван утицај на здравље људи. Морамо да кренемо од малих потеза, да би се дошло до великих, те се надамо да ће се људи одазвати у већем броју и заинтересовати да одржавају свој мали рај и дају му душу.


Заједно до хармоније у природи

Обнова вертикалне баште симболично је заказана за 23. мај јер је дан раније обележен Међународни дан биодиверзитета, под слоганом „Наша решења су у природи”. Активисти „Зеленог сада” желели су да истакну колико је битна солидарност грађана и заједнички рад на свим нивоима да бисмо изградили нови начин живљења и били у хармонији с природом. Нажалост, све се мање пажње придаје екологији и заштити животне средине, стога је потребно удружити снаге и реализовати што више сличних акција, да би људи схватили колико је важна улога природе у нашем свакодневном животу.


По њеним речима, током последње две године, долазило је неколико грађана из околних зграда који су неко време одржавали башту и посвећивали јој доста пажње. Међутим, после неког времена су полако почели да одустају јер се нико други није интересовао. Стога Николина апелује на становнике Детелинаре да учине нешто добро за себе и своју околину и посвете пажњу зеленилу. Ако Нови Сад већ има такву вертикалну башту, треба сви да буду поносни на то.

И. Бакмаз

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести