Новосађани све чешће навраћају у Футошки парк

Прва половина августа одувек важи за период године када се тропске врућине повлаче, а нагла промена времена знатно утиче на расположење људи. Ових дана, ниже температуре обрадовале су наше суграђане, тако да је многима лакше што не морају да траже додатно освежење.
2
Фото: Dnevnik.rs

Базени и градске плаже су мање посећени него почетком месеца, те се могу затећи Новосађани који су изашли на улице како би се прошетали до центра Српске Атине или до оближњег кафића и ресторана.

За све љубитеље природе, веома добар избор може да буде посета неком од паркова који данас представљају право богатство. У будућности ће потреба за оваквим еколошким просторима и дебелим хладом бити већа, јер су из сезоне у сезону лета све топлија, па тако наш град може да се пореди и са неким медитеранским дестинацијама.

Након пада температуре, зеленило Футошког парка привукло је више посетилаца него што је то уобичајено. Родитељи су са децом пронашли занимацију на скромном игралишту и тако испунили слободно време у разговору са својим колегама и пријатељима. Ова локација је погодна за све оне који желе да се опусте, па тако има многих који читају дневну штампу или доручкују док су на паузи за топли оброк. Могу се срести и шетачи, који често журе, али намерно изаберу да прођу овуда како би накратко удахнули свеж ваздух. Неретко се могу уочити и породице које планирано дођу на пикник, те пространи травњак парка искористе како би ручали у миру далеко од градске вреве и густог саобраћаја.

Иако парк заузима огроман простор и Новосађани воле да дођу овамо да се опусте, много је оних који мисле да потенцијал градске оазе није искоришћен. Тако неки од суграђана сматрају да је садржај за децу исувише скроман и да би овом простору добро дошла мала реконструкција. Осим тога, високе температуре негативно су утицале на квалитет травњака, а може се приметити и да лишће све више опада.

Фото: Dnevnik.rs

Футошки парк, површине веће од осам хектара, једна је од већих и значајнијих градских оаза која је настала у првој деценији 19. века. А како је смештен поред Јодне бање, увек је имао специјалну намену. Овај комплекс заштићен је 1986. године, тако да је носилац и културно-историјског значаја у нашем граду.

Средиште парка попуњено је различитим врстама високог листопадног дрвећа, које је и најдоминантније. Стабла се издвајају и по својој виталности и декоративности. На предњем платоу могу се уочити стари платан и два стабла тулипановца, који су најстарији забележени примерци код нас. Како је парк веома простран, заступљени су и високи четинари, који током целе године украшавају овај простор.

Текст и фото:

А. Чегар, Д. Клашња

 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести