Обележена годишњица трагичне погибије Олега Насова

Нови Сад би ускоро требало да добије споменик за око 313 Новосађана који су погинули у периоду од 1990. до 1999. године.
oleg nasov2, fbakic
Фото: Дневник (Ф. Бакић)

То је потврдио градоначелник Милош Вучевић током обележавања годишњице погибије Олега Насова, који је 1. априла 1999. године рано ујутру несрећно преминуо када је прелазио Варадински мост, који је у том тренутку срушен. Како је Вучевић нагласио, нада се да ће добити подршку и дозволу породица настрадалих да се попишу имена свих погинулих у том периоду. 

„Замолили смо и директора Историјског архива града Новог Сада да прикупи све потребне податке да не бисмо направили неку грешку јер је то сувише озбиљна и тешка ствар или процес“, рекао је Милош Вучевић.

Фото: Дневник (Ф. Бакић)

„Ако не добијемо сагласност породица, барем да имамо једно спомен-обележје код којег ћемо да се клањамо свима који су погинули у несрећним деведесетим годинама. Толико Нови Сад дугује онима који су дали животе за нас, одлазећи на свој посао или борећи се и чувајући ову државу. Искрено се стидим што то Нови Сад није раније урадио. Фали нам те културе сећања и односа према споменицима и обележавања битних личности, али и догађаја. Време је да то исправимо.“

Фото: Дневник (Ф. Бакић)

Како је као, спреман је на то да се у ребалансу буџета у овој години део новца одвоји за тај споменик. Место на којем би он био постављен још увек није познато јер је то ствар урбаниста, нагласио је градоначелник. Подсетио је и на то да подржава иницијативе да се један булевар назове по борцима с Кошара, као и спомен-обележје или спомен-парк који би њима био посвећен. Вучевић је рекао да су за 20 година откако су мостови срушени, саграђени нови, и да ће бити изграђени други, али да не можемо вратити људске животе.

Фото: Дневник (Ф. Бакић)

„Не можемо да вратимо живот Олега Насова, који је прекинут у пуном успону“, казао је Вучевић, и захвалио се породици настрадалог што је позвала Град да заједно обележе тај трагични догађај, који је опомена за будућност.

„То је поука и опомена за будућа времена, да се такве ствари више не догоде. Нажалост, нико никада није одговарао за тај злочин. Никада нико није одговарао за убиство цивила на мосту усред града, на мети где није било војних објеката, операција.“

Фото: Дневник (Ф. Бакић)

Осим представника Града, цвеће су на спомен-плочу положили и чланови породице Олега Насова. Сестра погинулог, Људмила Насова казала је медијима да им је годинама тешко, иако кажу да време лечи све. Како је нагласила, значи им обележавање тог дана, иако су њим на неки начин обележени за цео живот.

Подсетимо, током 78 дана бомбардовања су, осим Варадинског, срушени и Мост слободе, 3. априла, и Жежељев мост, који је пао 26. априла. Варадински мост је замењен новим 2000. године, а Мост слободе заменио је понтонски, који је између Варадинског моста и остатака Моста Франца Јозефа, био спона између сремске стране и града све до 2005. године. Жежељев мост добио је замену у виду монтажно-демонтажног друмско-железничког моста „Бошко Перошевић”, који је ту остао све до прошле године, када је завршена изградња новог „Жежељевог” моста.

В. Бијелић

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести