ОБУХВАЋЕНО ВИШЕ ОД 1.400 ГРАДОВА Једанаест година чланства Новог Сада у европској мрежи здравих градова

Ове године, Град Нови Сад обележава једанаест година чланства у Европској мрежи здравих градова Светске здравствене организације.
Град Нови Сад
Фото: Град Нови Сад

Ради се о глобалном покрету Европске мреже СЗО која, од 1988. године, активно ангажује локалне самоуправе укључујући их у процес унапређења здравља становништва, кроз испуњавање задатих услова. Данас је овим концептом обухваћено више од 185 милиона људи у Европи, односно више од 1.400 градова, међу њима и Нови Сад као једина локална самоуправа у Србији која је члан поменуте Мреже.

Тим поводом, у Институту за јавно здравље Војводине одржана је конференција за новинаре на којој су члан Градског већа за здравство др Драган Стајић и координаторка пројекта др Снежана Укропина представили реализоване активности, као и планове за наредне две године.

- Брига о здрављу нашег становништва представља приоритет Града и важан задатак којим се системски бавимо и у који желимо да укључимо све институције, организације као и појединце. Пројекат „Здрави градови“ се не завршава достигнутим одређеним здравственим стањем, већ је то свесност о здрављу и тежња да се оно унапреди, а базира се на принципима мултисекторске сарадње, активне партиципације становништва и здраве животне средине – изјавио је др Драган Стајић.

Он је додао да је потреба постављања здравља високо на друштвеној, политичкој и економској лествици, препозната и у Плану развоја Града Новог Сада који је недавно донет.

- Један од обавезних елемената за приступање наредној фази Европске мреже здравих градова јесте и израда Здравственог профила Града, а с обзиром да је  усвојен План развоја Града Новог Сада, као кровни градски документ, могу да најавим да већ почетком наредне године приступамо опсежним активностима чији ће исход бити доношење Плана јавног здравља. Тим документом брига и одговорност за здравље са здравственог, прошириће се и на све друге секторе, а његова израда укључиће представнике грађана, цивилног сектора и медија - објаснио је др Стајић.

У периоду 2013-2023. године, у оквиру једанаест пројеката „Нови Сад – Здрав град“, подржаних средствима из буџета Града, Институт за јавно здравље Војводине, реализовао је активности пројекта, испуњавајући услове чланства V, VI и VII фазе програма.

- Нови Сад успева да кроз дуже од три фазе чланства у Европској мрежи здравих градова СЗО, финансирањем бројних мултисекторских планова и програма које остварују установе и цивилни сектор, демонстрира да представља град који, из године у годину, унапређује здравље и квалитет живота свих који у њему живе и бораве – истакла је др Снежана Укропина и додала - Сваки плански документ Града Новог Сада, кроз циљеве, мере и активности, високо вреднује детерминанте које највише доприносе здрављу и квалитету живота, о чему свакако говори и прираст становништва, како природни, тако и вештачки, између два пописа. Иако још пуно треба да се ради на смањењу фактора ризика за хроничне незаразне болести и продужењу очекиваног трајања живота, чланство Града Новог Сада у овој Мрежи представља гарант и ове перспективе.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести