Одржан први марш Бесмртног пука у Новом Саду

Поводом 9. маја Дана победе над фашизмом, у 11 градова одржан је Марш Бесмртног пука. По први пут марш је одржан и у Новом Саду.
besmrtni puk
Фото: Дневник (Филип Бакић)

Поводом 9. маја Дана победе над фашизмом, у 11 градова одржан је „Марш Бесмртног пука”. Ради се о меморијалним шетњама грађана који су носили фотографије својих сродника погинулих у ратовима у прошлом веку, по узору на шетње које се под истим називом одржавају широм Руске Федерације. Прва таква шетња у Новом Саду одржана је , уз присуство великог броја грађана. Окуљање је почело на Кеју жртава рације где су венце на споменик жртвама Новосадске рације положили градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, представници Војске Србије, те представници „Бесмртног марша Нови Сад”.

С кеја је у ваздух полетело 40 голубова који симболизују душе предака страдалих у ослободилачким ратовима, а поворка је кренула у шетњу новосадским улицама, предвођена камионом с којег су пуштане руске и српске родољубиве песме.

У колони, у којој је било људи различитих узраста, од средњошколаца до пензионера, виђене су слике људи страдалих у више ратних дешавања у 20. веку, а у поворци су виђени народни и покрајински посланици, одборници Скупштине града, те представници више локалних самоуправа из Војводине. Такође, осим српских војних обележја, у колони су се могла видети и руска. Дугачка поворка људи је кренула кејом, Булеваром цара Лазара, наставила кроз Стражиловску улицу до Улице Модене и дошла до Трга слободе, где су учеснике комеморативне шетње дочекали чланови оркестра младих на традиционалним руским инструментима из Јарославске области из Русије, који су одвирали српску и руску химну.

Фото: д

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић рекао је окупљенима на централном градском тргу да је поносан на то што је од ове године и Нови Сад на светској мапи градова у којима се одржава „Марш Бесмртног пука”.

– Поносан сам на то што имамо културу сећања, што не дозвољавамо да заборавимо иједно име, иједну душу наших предака који су дали највредније што су имали – своје животе, да бисмо ми данас, наша деца сутра, наши унуци, наши потомци, живели у слободи – рекао је Вучевић. – Народ који не чува своју традицију, који не негује своју историју, који не учи истину и не преноси је, не може се надати ни бољој будућности.

Војним и цивилним жртвама ратова дугујемо да се у овом веку не бори оружјем већ знањем, књигама и компјутерима. Да гајимо шампионе, а не жртве (Милош Вучевић)

Он је додао да је српски народ, али и сви који живе на овом подручју, поносан на све оно што је проживео у 20. веку од 1912. године па до 1999. године и да је поднео велике жртве за слободу коју је донео у себи и својим комшијама. Нагласио је и да војним и цивилним жртвама ратова дугујемо да се у овом веку не бори оружјем већ знањем, књигама и компјутерима.

– Да гајимо шампионе, а не жртве – поручио је Вучевић, који је у поворци носио фотографију свога деде по оцу, по ком је и добио име, а који је погинуо у борбама 1943. године током Другог светског рата. – То је мали знак којим се одужујемо нашим прецима који су дали своје животе и страдали у ратовима од 1912. године до 1999. године. Да није било њих, да нису они дали своје животе, ми данас не бисмо могли живети у слободи – рекао је Вучевић.

Фото: Дневник (Филип Бакић)

Он је изразио велико задовољство и понос што је на шетњу дошао велики број људи с фотографијама својих предака који су дали животе у ратовима током 20. века.


Срби не трпе фашизам

Након шетње градским улицама, новосадски градоначелник се захвалио и онима који су донели слободу свету тог 9. маја 1945. године: Црвеној армији и свим савезничким војскама.

– Хвала нашим пријатељима из Русије и других савезничких држава које су победиле највеће зло човечанства – фашизам и нацизам. И да не дозволимо да се икада, игде, посебно код нас у Србији, појави фашизам у било којем облику. Срби не трпе фашизам. Пре свега јер нам је одузео много живота – истакао је Вучевић.


– Много смо страдали, платили смо огромне цене. Моја жеља и кључна порука овог догађаја је да то није марш прошлости, већ пре свега марш будућности. Много дугујемо нашим прецима, али много више дугујемо нашим потомцима. Наша обавеза је да нашим потомцима предамо сигурну, стабилну, безбедну Србију. Наш посао је да обезбедимо да ова земља буде добра кућа за њих, да остану да живе овде, да раде, да се даље ова држава развија, да економски буде снажнија и политички буде призната. Али без културе сећања и спознања истине о нашој прошлости и историјским чињеницама, не можемо утабати пут будућим генерацијама – поручио је новосадски градоначелник.

Говорећи о чињеници да се на шетњама у Србији, осим фотографија страдалих у Другом светском рату, као што се ради у Русији, носе и оне жртава из ратова од 1912. до 1999. године, Вучевић је рекао да је то све део наше историје које не треба да се стидимо. 

Фото: Дневник (Филип Бакић)

– Мислим да је то добар, правилан приступ и да 9. мај, као Дан победе над фашизмом, означава, генерално, победу добра над злом и победу људскости над мржњом. То је датум који нама даје за право да у оквиру обележавања Дана победе над фашизмом обележимо све оно кроз шта смо пролазили кроз 20. век. А фашизам, нажалост, постоји и данас у различитим појавним облицима. Различити догађаји могу бити подведени под фашизам и нацизам. Ово је јединствена прилика да ми, као грађани Србије, као српски народ, кажемо једно велико „хвала” свим жртвама у 20. веку и да радимо на томе да немамо више ниједну жртву у 21. веку и свим наредним вековима – закључио је Вучевић.

Након „Марша Бесмртног пука” и програма у центру, програм је настављен у затвореном простору Културног центра Новог Сада, где је након наступ оркестра из Јарославске области, емитован руски филм „Неуништиви”.

А. Савановић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести