По наводима из Дома здравља, радећи посао педијатра, др Г. Г. из Дома здравља на Лиману била је професионално изложена вирусу морбила од невакцинисаног детета. Болест се манифестовала у понедељак, 18. јуна, а докторка је последњи контакт с пацијентима имала у петак, 15. јуна.
По препоруци и из предострожности, сва невакцинисана деца старија од године, а која су била у контакту с докторком последњег дана, позвана су 20. јуна на вакцинацију, док су невакцинисани испод шест месеци упућени на Институт за здравствену заштиту деце и омладине да би примили имуноглобулин, односно готова антитела за брзу заштиту.
То је редовна процедура у таквим и сличним случајевима, али је невоља могла бити избегнута да је обухват вакцинације ММР-ом као некада, рекла је портпаролка Дома здравља „Нови Сад” Зорка Баковић.
Како је додала, сада докторка, која је била вакцинисана против морбила као дете, не би била у веома озбиљној здравственој ситуацији.
Како кажу у Дому здравља, ако родитељи доведу невакцинисано дете у чекаоницу у којој су и друга деца, или у ординацију где је здравствено особље, медицински радници се и у таквим условима понашају онако како морал, етика и професија налажу – прегледају свако дете. Једна од мајки је, видевши коментаре на „Фејсбук” групи „Маме Новосађанке”, дошла у Дом здравља, одакле је послата на Институт за здравствену заштиту деце и омладине, ради консултација с имунологом због ранијих здравствених тегоба које је имало њено дете, те евентуалног примања имуноглобулина.
По подацима Дома здравља „Нови Сад”, рођени пре 1971. године су у великом броју случајева невакцинисани, а од 1972. до 1981. су вакцинисани једном дозом ММР-а.
Они који су се родили у периоду од 1981. до 1993. имају једну (мањи део) и две дозе, а млађи од 1993. године, вакцинисани су с две дозе.
Како кажу из те установе, вакцинисани једном дозом ММР-а могу оболети од малих богиња с блажом клиничком сликом. Таквих има међу здравственим радницима, али и родитељима деце о којима брине Институт за здравствену заштиту деце и омладине.
Договор с поменутим институтом о организацији и пријему деце је био високопрофесионалан, а с њиховом даљом комуникацијом с пацијентима нисмо упознати, рекла је Зорка Баковић, и додала да се Дом здравља „Нови Сад” понео потпуно професионално и одговорно према својим пацијентима, те их обавестио о потреби надзора над здравственим стањем деце.
Из Дома здравља поручују да друштвене мреже, медији и здравство имају прилику да се удруже на промоцији имунизације, подизању безбедног обухвата вакцинама више од 95 одсто, да бисмо били корак испред заразних болести, односно корак испред епидемија у 21. веку. Нажалост, та прилика се пропушта, те се кривци проналазе у здравственим радницима, док друга страна – родитељи који одбијају да вакцинишу своју децу – не прихватају одговорност за своје поступке коју имају према свима, не само према деци.
И. Миклоши