Посао туристичких водича угрожен у условима пандемије

Поред угоститељства, појава вируса короне и епидемиолошке мере које су уследиле утицале су у великој мери и на туризам.
Архива “Дневника”
Фото: Архива “Дневника”

Посебно су погођене туристичке агенције, али и туристички водичи чији посао се драстично променио од почетка 2020. године. Како је новосадски туристички  водич Срђан Бошковић рекао за “Дневник”, многе његове колеге окренуле су се ка другим привредним гранама, како би успели да зараде за живот.

– Док корона није почела, увек смо знали да ће бити посла, па ако не радимо у понедељак, радићемо у среду, а ако једна група не дође, доћи ће друга – казао је Бошковић. – Појавом короне, на суров начин смо сазнали да је туризам крхак и да не морамо да радимо ни у понедељак, ни у среду, ни овог месеца, а нажалост, чак ни током целе године.

Како је наш саговорник објаснио, водичка струка се увек прилагођавала свакој групи јер је свака другачија, те како тврди, управо због тога ће се тај губитак водича осетити, јер је поред знања, потребно и искуство да би водич био добар.

– У 2021. годину смо ушли са пуно наде и мало сигурности, па иако је почетак био тежак, победио је људски дух, јер грађани целог света нису навикли да буду затворени на једном месту, у свом граду и имају потребу да путују – казао је Срђан Бошковић. – Та потреба омогућила је туристима да дођу и у наш град. Како је време пролазило, ситуација се побољшавала и повећао се број гостију из Русије и из Индије, до чега је довела ситуација са вакцинацијом, па смо им постали једна од најпожељнијих дестинација. Јесен прошле године била је веома коректна што се тиче посла.

Као и људи других занимања, и туристички водичи морали су брзо да се прилагоде епидемији вируса короне, те се са променом епидемиолошких мера, мењао и њихов начин рада. Према речима нашег саговорника, оно што увек остаје исто је рад у малим групама, ношење заштитних маски за лице и честа дезинфекција руку, а туристима најинтересантније дестинације током посете Новом Саду су и даље старо језгро града и Петроварадинска тврђава.

– Са великом радошћу сам приметио да Нови Сад постаје дестинација за целу годину и наравно да је зими број гостију изузетно мали, али ипак их има – нагласио је Бошковић. – Када крене лепше време, повећава се број гостију, па их је највише у касно пролеће и јесен, а туристи долазе са различитих страна –  из Немачке, Русије, Индије, Турске, Пољске, Америке, Италије и региона.

Подсетимо се, члан Градског већ за привреду Милорад Радојевић рекао је за наш лист да је број туриста из иностранства у 2021. години приметно већи у односу на 2020. годину, као и да је прошле године међу иностраним туристима који су посетили Нови Сад највише њих било из Русије и Турске.

Како смо раније писали, на територији Новог Сада у периоду од јануара до септембра 2021. године боравило је укупно 97.046 туриста, што је за 73.9 одсто више него у истом периоду 2020. године, показају подаци Републичког завода за статистику Србије. У том периоду, раст страних туриста већи је и износи 97.8 одсто, односно, било их је 50.673. Републички завод за статистику забележио је и 251.792 ноћења у истом периоду, што представља пораст од 134 одсто, а од тога је 113.689 ноћења домаћих туриста, те пораст износи 103.1 одсто, а страних 138.103, односно, та бројка већа је за 167.4 одсто.

– У 2022. години не очекујем много, јер све што смо очекивали и у 2020. години се изјаловило – закључио је наш саговорник. – Надам се да ће бар део договорених група бити реализован и да живот у доба короне постати лакши, да ћемо бити здрави и у могућности да путујемо, па ако се барем део тога испуни, бићу срећан.

Д. Андулајевић

EUR/RSD 117.2038
Најновије вести