ПОТРОШАЧКО ЋОШЕ: Повољно хемија и већа паковања на Кванташу

Иако је јуче био први радни дан у седмици, време тумрно, а многи грађани прослављали славу Свети Јован очекивали смо да на Кванташкој пијаци неће бити „ни живе душе”.
1

Ипак тезге с поврћем, кућном хемијом и одећом биле су пуне, док је део пијаце на ком се продаје роба на велико био готово пуст.

Током зимских месеци понуда воћа и поврћа је много сиромашнија, те трговци углавном нуде сезонске цитрусе. За килограм лимуна или мандарина потребно је издвојити од 120 до 150 динара, док су наранyе за 50 динара јефтиније. Килограм банана продавци наплаћују 130 динара, јабука 70, ананаса око 150, а нара 120 динара. Када је реч о поврћу на већини тезги су били изложени yакови од пет и десет килограма. Килограм црног лука стаје око 30 динара, док је yак од десет килограма повољнији и кошта 200 динара. Иста количина кромпира стаје 400 динара, док за пет килограма шаргарепе треба издвојити 150 динара. Свежег купуса још увек има у понуди, а килограм се може наћи за 18 динара, док је за укисељени потребно издвојити 100 динара.

Како нам је већина Новосађана рекла, Кванташку пијацу углавном посећују због повољних цена и великих паковања прехрамбених производа и кућне хемије. За 800 грама млевеног „Плазма” кекса потребно је издвојити 430 динара, за кутију „крем бананица” 150, за пола килограма пиринча око 50, за литар маслиновог уља 900, за 430 грама инстант кафе 200, а за 100 грама турске између 100 и 200 динара. На неколико тезги изложене су коре за питу у паковањима од по 500 грама, а за које је потребно издвојити 60 динара, те паризер од 350 грама који кошта 80 и шлаг у паковању од пола килограма који стаје 150 динара. Велик је био избор рибе у конзерви која стаје од 90 до 120 динара, док четири козерве кошатју 300, а јаје између девет и 11 динара.

Купци могу да бирају између разних врста детерyената за рубље, а у зависности од количине и квалитета, коштају од 650 до 1.600 динара, омекшивачи за веш су од 150 до 360, а литар детерyента за судове стаје 70 динара

Осим прехрамбених производа, тезге су препуне кућне хемије, која се такође продаје по изузетно приступачним ценама. Купци могу да бирају између разних врста детерyената за рубље, а у зависности од количине и квалитета, коштају од 650 до 1.600 динара, омекшивачи за веш су од 150 до 360, а литар детерyента за судове стаје 70 динара. Један од артикала због којег вреди посетити ту тржницу је тоалет-папир. За 20 ролни потребно је издвојити свега 300 динара, десет кошта 130, док за 20 ролни квалитенијег тоалет-папира треба дати 650 динара.

За пет килограма шаргарепе треба издвојити 150 динара

Импровизоване радње продају углавном козметику, па тако паковање балзама за косу од једног килограма кошта од 230 до 320 динара, фарба за косу 130, дезодоранси око 210, паста за зубе 140, док мало паковање креме за лице, тело и руке кошта само 80 динара. На неколико тезги може се пазарити и одећа. За плетену капу треба платити 200 динара, за рукавице 250, за грилонке 180, док се мушки и женски доњи веш може купти и за 100 динара.

Текст и фото: С. Ковач

ДА ЛИ КУПУЈЕТЕ НА КВАНТАШКОЈ ПИЈАЦИ И ШТА?

Милена Мирковић,

пензионерка:

- На Кванташ одем ретко, али кад прошетам до тамо, нешто и купим. Углавном то буде хемија. Генерално, истина је да је на Кванташу све повољније и има више разлога због чега се исплати ићи – шетње, буђелара, сусрета... Иначе, најчешће купујем у „Универу“.

Бранислава Ћирић,

домаћица:

- Идем на Кванташку пијацу, а најчешће тамо купујем хемију. На Кванташу је углавном све јефтиније него у продавници, а лепо је и прошетати до тамо. Поред тога, купујем у „Максију“ и „Идеји“, а од пијаца на Футошкој, најближа ми је.

Сабина Радошевић,

службеница:

- Одем често на Кванташку пијацу и најчешће тамо купујем хемију, зато што је много јефтинија него у радњама. Ако не одем на Кванташ, купујем у “Максију”, “ДМ-у” и “Лилију”. Одем и на Футошку пијацу, јер тамо је широк избор свега.

Нада Ристовић,

пензионерка:

- Понекад одем на Кванташ, врло ретко, али то буде због куповине воћа да правим пекмез или нешто од кућне хемије. Тамо је свакако све знатно повољније. Иначе, најчешће купујем у “Максију”. Понекад одем на неку од пијаца, али обично у маркете.

Б. Павковић

Фото: Ф. Бакић  

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести