ПОТРОШАЧКО ЋОШЕ: Слатке лубенице папрених цена

Један од симбола лета свакако је лубеница коју Новосађани сада могу купити на свакој пијаци или у супермаркетима, а чији килограм стаје од 40 до 80 динара, у зависности од продајног места.
р
Фото: Дневник (В. Фифа)

Тако на Лиманској пијаци килограм лубенице кошта 80 динара, а испред се она може купити и за 10 динара мање по килограму. Слична ситуација је и на Футошкој пијаци где се такође на једном месту може купити за 80, али и за 70 динара, док постоји могућност куповине “презреле” лубенице за чији килограм је на поменутим новосадским пијацама потребно издвојити 40 или 50 динара.

Када су у питању маркети, у “Максију” килограм лубенице стаје 50 динара, док у “Идеи” она на акцији кошта 40 динара. У пиљарници у Мише Димитријевића килограм лубенице износи 65 динара, а на Булевару ослобођења 69 динара са натписом “Грчка лубеница – топ слатка!”. Поред лубеница свуда стоји многима омиљена диња за чији килограм је у пиљарници у Мише Димитријевића потребно издвојити 120 динара, а на Булевару ослобођења 140 динара. У “Киви” пиљарници килограм лубенице стаје 59 динара, диње 99 динара, а нектарине 89 динара.

Један од продаваца на Лиманској пијаци за лист “Дневник” наводи како су цене лубеница такве зато што се и даље увозе, углавном из Грчке. Он објашњава како продаја иде добро, али би, како каже, ишла још боље да су услови на тој пијаци погоднији. Продавачица лубеница на Футошкој пијаци пак наглашава како се лубенице слабо продају. Каже да потенцијални купци углавном само кибицују и окрећу главе. При томе наглашава да су ових дана почели да продају и лубенице са нашег подручја.

На Лиманској пијаци на једној тезги килограм ананас диње кошта 200 динара, а на другој тезги килограм исте сорте кошта дупло мање. На тој пијаци старка диња стаје 150 динара, док се могу купити и мале диње за нешто ниже цене. Иста ситуација је и на Футошкој пијаци где се три таква комада мале диње могу купити за 100 динара, док једна таква стаје 50 динара. Цена килограма ананас диње на Футошкој пијаци износи 120 динара, у “Идеи” 80 динара, а у “Максију” 90 динара.

Фото: Dnevnik.rs

Овај период је карактеристичан и за кукуруз шећерац чија се три клипа на Лиманској пијаци могу купити за 100 динара, док се на Футошкој може купити пет кукуруза шећераца за 200 динара. Килограм вишања на Лиманској пијаци стаје 130, а грожђе које се тек појавило, за килограм тражи високу цену од 500 динара. На тој пијаци нектарине се могу купити од 60 до 100 динара, као и на Футошкој пијаци где постоје бројне акције попут оне да килограм и по нектарине стаје 100 динара. Цена килограма шљива је углавном свуда слична и креће се од 90 до 120 динара. Кајсије су помало скупље на Лиманској пијаци те се могу купити од 160 до 180 динара, док на Футошкој коштају од 120 до 150 динара. У пиљарници на Булевару ослобођења за килограм те воћке је потребно издвојити чак 230 динара, док у “Идеи” килограм кајсије такође кошта 150 динара.

Тезге новосадских пијаца красе још купине, боровнице и малине. Килограм боровница је скупљи на Лиманској пијаци где је потребно издвојити 800 динара, док се на Футошкој пијаци иста количина може купити за 600, али и 500 динара. Пола килограма купина на Лиманској пијаци стаје 250 динара, а килограм лимуна 250, како у продавницама, тако и на пијацама, док се килограм банана на пијацама може пронаћи и за 70 – 80 динара.

К. Ивковић Ивандекић

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести