Превентивним прегледима до очувања здравља

Национални дан борбе против рака дојки и Светски дан оралног здравља јуче је Дом здравља „Нови Сад” обележио акцијама у Тржном центру „Меркатор”, у оквиру којих су суграђани имали прилику бесплатно да проконтролишу шећер из капи крви, висину крвног притиска и пулса, тежину и индекс телесне масе (БМИ).
с
Фото: В.Фифа

За жене је организована едукација о самопрегледу дојки и факторима ризика за настанак рака, а о томе како је адекватним хигијенско-дијететским режимом могуће сачувати здравље уста и зуба савете су добијали сви суграђани.

– Према Националном водичу за малигне болести Министарства здравља Србије, са 20 година потребно је да се ради самопреглед дојки једном месечно, око 25. године почиње се с ултразвучним прегледима, са 40 је потребно урадити клинички преглед, што подразумева одлазак код лекара и разговор о могућим факторима ризика, а са 45. годином ради се прва мамографија – саветује мастер струковна медицинска сестра у Превентивном центру Дома здравља „Нови Сад” Весна Имброњев. – Рак дојке је излечив и важно је открити га у почетној фази. Што се тиче фактора ризика, не можемо да утичемо на генетику, али сигурно можемо да не пушимо, будемо физички активни, не конзумирамо намирнице с високим процентом масноће и трудимо се да што мање будемо изложени стресу. Степен оболевања једнак је код нас и у свету, али смртност је код нас знатно већа. Разлог за то је неоткривање рака на време. Велик проблем је и то што се жене не одазивају на скрининг програме у мери у којој би требало.

Светски дан оралног здравља се од 2021. године обележава под слоганом „Буди поносан на своја уста”.

– Овакве акције значајне су због тога што указују на важност здравља уста и зуба, као саставног дела општег здравља – објаснила је начелница Службе стоматолошко-здравствене заштите др Санда Кончар. – Потребно је истаћи чињеницу да се неким једноставним и повољним превентивним мерама обољење уста и зуба може спречити или санирати у самим почецима. Те мере обухватају редовне контролне посете стоматологу, балансирану исхрану са смањеним уносом шећера, редовну и правилну оралну хигијену, уз упутства стоматолога о коришћењу посебне врсте пасте или других препарата за испирање, као и употребу међузубних четкица, конца и других средстава. Морам да кажем да овакве акције успешно подижу свест о значају оралног здравља.

Б. Павковић

EUR/RSD 117.1207
Најновије вести