Продор информационих технологија у наставу

Дводневна десета међународна конференција 3К (култура, комуникација, компјутер), у организацији Гимназије „Исидора Секулић” почела је у Великој сали Скупштине града, а мото овогодишњег јубиларног скупа је „У шта год истински верујете свим срцем, постаје ваша стварност”. 
д
Фото: Dnevnik.rs

Конференција се састоји из практичног и тематског дела. У оквиру практичног дела, презентују се одабрани огледни часови, а учесници се могу упознати с радовима из наставне праксе. Тематски се састоји од презентације стручних радова професора, ученика Гимназије и гостију Конференције, а подељени су у неколико секција.

Директорка Гимназије „Исидора Секулић” мр Ружица Вукобратовић подсетила је на то да је још 2004. године започела информатизацију наставе математике. Након тога, родила се идеја да организује конференцију која ће обухватати све предмете у Гимназији.

– Још пре десет година увели смо информационе технологије у наставу, а морамо имати на уму да образовање касни за модерним технологијама те је на нама да учинимо све да бисмо ухватили корак с њима – казала је директорка Вукобратовић. – Деца су информатички обучена и образована и прате трендове, а наставници се томе морају прилагодити јер је класична настава превазиђена и деци више није интересантна.

Нагласила је да ученици радо учествују на конференцији, без обзира на то што морају да уложе додатни напор и време у израду радова и да их презентују на енглеском језику. Како је истакла, организовањем таквог догађаја Гимназија потврђује да прати и примењује нове трендове, а да су млади спремни за целоживотно учење и рад на себи.

Професорка енглеског језика у „Исидориној” гимназији Кристина Вукелић казала је да су ове године ученици трећег разреда из два друштвено-језичка одељења презентовала радове „Ефективност различитих метода директног подучавања у зависности од стилова учења ученика” и „Правописна транскрипција у служби комуникације”.

– Израда нашег рада трајала је дуго јер је он претходно био припреман за међународну конференцију ученика у Београду – рекла је професорка Вукелић. – Пошто су ђаци сачинили изузетан рад, нисмо желели да након београдске конференције „пропадне”, већ смо одлучили да га искористимо за истраживање о томе колико успешност савладавања градива зависи од начина учења и колико се наставници могу прилагодити појединцима.

Према речима професорке Вукелић, учешће на Конференцији је ђацима било занимљивије него менторима, били су узбуђени, изузетно мотивисани и озбиљно су приступили изради рада. Деца излагање рада на Конференцији доживљавају као велику част. Имају могућност да на најбољи начин науче све кораке истраживања, али и да напишу и презентују квалитетан истраживачки рад пред стручним аудиторијумом.

Конференцију је отворио члан Српске академије образовања проф. др Душан Липовац,а она се завршава данас. 

Текст и фото: С. Ковач

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести