Радна група за одвикавање од пушења састаје се сваког месеца

Саветовалиште за одвикавање од пушења у Дому здравља „Нови Сад”, које  постоји од 1984. године и ради према медицински признатом петодневном програму по Мекфарланду и Фолкенбергу, заснованом на групном методу, који је окарактерисан као најприхватљивији за зависнике, сваког месеца формира радну групу за одвикавање које је потпуно бесплатно.
д
Фото: Dnevnik.rs

– Никотин је супстанца која прави зависност, а имамо још преко 7.000 штетних супстанци и око 70 канцерогених – објашњава специјалиста струковна сестра и координатор Превентивног центра Дома здравља „Нови Сад” Весна Имброњев. – С цигаретама људи најчешће почињу у периоду адолесценције, а разлози за прекид пушења углавном буду здравствено стање и новац. Као добро у групном методу одвикавања од пушења показала се чињеница да мењамо лоше навике јер зависност је психичка и физичка. Често ћете од пушача чути да кажу: „Баш сам добро ручао, сад ћу да запалим једну цигарету, баш ће ми пријати!” То је нешто што ми овде морамо да променимо и трудимо се да променимо те обрасце понашања.

Позитивна страна групног рада је и међусобна помоћ учесника групе, који деле искуства, разговором заједнички долазе до решења и труде се да помогну једни другима.

– Кад дође код нас, корисник се уписује у протокол у оквиру којег видимо каква му је пушачка навика, да ли је некада остављао цигарете, на који начин, да ли има здравствене тегобе и које, а такође нам је изузетно значајан Фагестром тест никотинске зависности – наглашава Весна Имброњев. – На основу тог теста рачунамо степен зависности и правимо план и програм о томе на који начин ћемо коме помоћи и шта ћемо урадити. Сваког месеца имамо по једну групу, а волела бих да их буде и више, односно да се већи број наших суграђана освести, да више води рачуна о свом здрављу и да дође.

С цигаретама људи најчешће почињу у периоду адолесценције, а разлози за прекид пушења углавном буду здравствено стање и новац” (Весна Имброњев)

У групи, која је формирана 27. јануара, било их је осморо, међутим, и након пет дана није крај.

– Наше дружење се ту не завршава. Од нас добију јединствени СОС-број телефона под називом „Линија без дима”, коју само ми у Србији имамо, тако да они дословно 24 сата имају могућност да добију нашу подршку, помогну себи и остану у кругу непушења. Уколико желимо да водимо рачуна о сопственом здрављу, морамо бити свесни чињенице да цигарета ствара велике проблеме. С обзиром на то да је наш програм одвикавања од пушења бесплатан, сматрам да бисмо заједнички могли живети здрав живот и уживати у њему пуним плућима – поручује Весна Имброњев.

По њеним речима, овоседмична група за одвикавање од пушења изузетно је позитивна и спремна за сарадњу.

– Придружио сам се групи јер сам сматрао да ми је потребна помоћ за одвикавање од пушења и био сам у праву – каже један од корисника Младен Таракчија (46). – Ако не успем да оставим пушење, бар сам упознао интересантне људе, који су добри и помажу ми да се решим тог порока. Почео сам да пушим пре 30 година. Пробао сам, свидело ми се, било је лепо, а и дан-данас је, али требало би да оставим. Разлога за то је много, и сваки је исправан. Сматрам да је доста. Сад би требало да саветујем свима да живе здраво, да се правилно хране, оставе цигарете... Да, све је то лепо, али то је утопија. Желим да поручим свакоме да слуша себе, то је најважније.

Текст и фото: Б. Павковић

 

EUR/RSD 117.0802
Најновије вести