Расте број заражених вирусом А Х1Н1: Без епидемије грипа у Новом Саду

На територији града Новог Сада забележен је средњи праг интензитета активности вируса инфлуенце типа А Х1Н1, односно грипа, саопштавају из Дома здравља „Нови Сад”, а на основу извештаја Института за јавно здравље Војводине.
grip
Фото: Dnevnik.rs

Како кажу у Дому здравља, уколико број оболелих буде растао постоји могућност да се прогласи епидемија.

Према речима начелнице Службе опште медицине Дома здравља “Нови Сад” др Мирјане Колунџије, вирус грипа се брзо шири, а пацијент је заразан 24 сата пре избијања симптома, док је инкубациони период између пет и седам дана.

„Типични симптоми грипа су повишена температура, дрхтавица, малаксалост, кијавица, сув, надражајни кашаљ“, објашњава др Мирјана Колунџија и додаје да грип најчешће пролази без погоршања стања за око недељу дана.


Болест празни џеп

Лечење прехладе обично почиње чајевима, лимунадама и аспирином, који је један од најпродаванијих лекова током сезоне грипа и прехладе, а његова цена креће се од 170 до 300 динара. Већа је потражња и за витамином Ц, чија цена се, у зависности од произвођача и саства креће од 130 динара, па навише. Неизоставне су пастиле на бази прополиса за које је просечно потребно издвојити између 200 и 500 динара, колико просечно коштају препарати за олакшавање кашља и избацивање секрета. Капи за нос коштају од 200 до 350 динара. За инхалацију лекари препоручују камилицу, жалфију и нану, а за 100 грама ових лековитих биљака ваља дати од 70 до 170 динара у продавницама здраве хране.


„Нажалост, код неких пацијената ипак дође до компликација, најчешће у виду упале плућа. Вирус је агресивнији код грађана који имају више од 65 година, хроничну болест или ослабљен имунитет.“

Грађани треба да се јаве изабраном лекару у случају да се њихово опште здравствено стање погоршава упркос лечењу. Разлог за бригу је и отежано дисање, гушење, изражене главобоље, или ако се јаве неуобичајни симптоми.

Лекари саветују мировање, употребу чајева, сирупа против кашља, пастила, воћа и поврћа. Посебно истичу значај хидратације, односно уноса течности, а уколико се тегобе не ублаже за три дана, потребно је обавезно се јавити изабраном лекару.

Приликом појаве првих симптома прехладе и грипа многи имају навику да се одмах “ухвате” за антибиотике. Мирјана Колунџија напомиње да антибиотици неће бити од помоћи пошто грип изазива вирус инфруенце. Они се додају терапији пацијента само уколико је дошло до бактеријске компликације коју је изазвао грип или ослабљен имунитет.

Вирус грипа шири се дирекним путем, односно капљично, па је неопходно приликом кијања и кашљања прекривати нос и уста, често прати руке, избегавати затворене просторије и одржавати њихову хигијену. Лекари поручују да треба избегавати контакте са оболелима или, ако до тога дође, користити заштитну маску.

С. Ковач

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести