Рецитаторска секција Културног центра „Руменка”: Малишани кроз стихове јачају самопоуздање  

Рецитаторска секција у оквиру Културног центра „Руменка” још једна је од четири кроз које то село оживљава.
recitatori1
Фото: Фото: КЦ „Руменка”

Већ месецима то креативно задовољство два пута седмично окупља све већи број деце. Све је почело у марту, а у избору су се најпре нашле дечје песме, што је допринело томе да малишани стекну увид у то на који начин ће се секција одвијати и ослободе се треме. Након тога уследиле су одређене вежбе и поезија познатих српских песника, попут Јована Јовановића Змаја, Лазе Костића и Бранка Радичевића. Уз рецитовање поезије, деца су изузетно добро прихватила вежбе пантомиме и језичке.

„На секцију сам доносио и музичке инструменте, тако да су имали прилику да се упознају с гитаром и даирама, што им је такође било занимљиво, а с временом смо увели вежбе у оквиру којих рецитују уз музичку пратњу“, објаснио је руководилац Рецитаторске секције Драган Божић.

„На тај начин показало се да је велики број њих талентован за музику, тако да рад секције планирамо да проширимо на школу гитаре и хармонике.“

Малишани су ту ваншколску активност од самог почетка схватили као игру и забаву, а руководилац секције је, имајући то у виду, све повезао с едукацијом.

„Потрудио сам се да, уз разоноду, нешто и науче, што су они врло брзо прихватили, чак су и сами долазили с предлозима“, потврђује Божић.

„Радили смо и неке мање драмске представе, за шта су такође показали изузетно интересовање. Давао сам им слободу да буду креативни и сами смисле неко дешавање.“

Говор у стиховима, наравно, подразумева правилно изражавање.

Фото: КЦ "Руменка"

„Настојим да науче да осете ту реч, да је приликом изговора на прави начин презентују, при чему је и дисање важан фактор“, наводи Божић.

„Велики број деце жури док прича. Међутим, сад се већ може рећи да је неколицина њих отклонила те несигурности и нејасноће приликом говора. Научили су да нагласе реч, односно снизе тон кад је потребно, и схватили да говор стихова може бити занимљив и пријемчив слушаоцу.“

Осим лепоте изражавања, едукације и игре, Рецитаторска секција је изузетно значајна за развој самопоуздања. Као што је поменуто, деца савладавају трему и, вежбајући наступ, постају самоуверена, што је значајно за живот уопште.

„Развијају креативност, проширују хоризонте, а ја по њиховим реакцијама и изразу лица препознајем задовољство“, истиче Божић. „Унутар Културног центра сарађујемо, те уколико приметим да дете има више сколоности, рецимо, за глуму, препоручим га колеги који води Драмску секцију.“

Кад је реч о Руменки, и на ту тему потврдила се раније речена чињеница да близина града није баш увек и у сваком смислу била предност.

„У Руменки се годинама ништа није дешавало. Деца су била препуштена телевизији, рачунару, игрицама и сличним садржајима, а развојем Културног центра и његових активности приметно је то да они „упијају” то нешто ново, лепо и различито. Кроз сам рад секција, али и осталог на ту тему, подржавам све оно што се догађа и сматрам да је то једна нова ера у културном и духовном развоју саме Руменке, а поготово ми је драго што је акценат стављен на децу. Требало би им приуштити што више креативних садржаја и манифестација јер то пружа уживање њима, али и старијима, као и нама који се бавимо таквим послом. Јасно је да на тај начин имамо могућност да младе генерације, као нашу будућност, усмеримо на прави пут“, закључује Божић.     

Б. Павковић

ПројекатРазвој културног и уметничког стваралаштвареализовао јеМаркет ИТ маркетинг енд ПР”, а суфинансиран је од стране Града Новог Сада. Ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести